Българското и балканското кино – акцент във Филмини

Migration Image

Със силен старт започна петото издание на Международния фестивал за късометражно кино Филмини. Той започна на 16 октомври (сряда). В първата група заглавия от конкурсната програма са испанският Мистерия с повече от пет награди и с номинация в Берлинале 2013, българската анимация Кръвта, Майсторът на ковчези – копродукция между Азербайджан и Германия, френският Оригами и много други.

Българското игрално късометражно кино участва в конкурсната програма с Юлско утро на режисьора Владимир Андонов и с Отивам в Италия на Ивайло Марков. На тазгодишното издание за първи път Филмини ще даде място на новата българска анимация, която ще представи български филми от последните години. Това ще стане в една-единствена прожекция в Дома на киното на 20 октомври от 15 часа.

Акцент в програмата са и най-интересните филми на съседните ни страни, сред които гръцкият Златният заливсъс световна премиера на фестивала в Локарно, турският В тишина – носител на наградата Златна палма от фестивала в Кан, и други.

Интересен акцент тази година ще бъде развиващото се кино в Бразилия. Страната на вечния карнавал ще бъде представена с пет филма, любими заглавия на публиката в Сао Паулу. Сред тях са експерименталната анимация Линията с десетки награди от целия свят, Пера – смешно-фантастична история за мъж, който се оказва приобщен към птичия свят, и Роклята на Лаерт – абсурд, комедия и кафе в едно. Прожекциите на Фокус Бразилия са на 19 и 21 октомври от 19.30 ч. в СОХО – Софийска холистична коуъркинг компания.

Традиционно в програмата на Филмини присъстват и експериментални филми, видео арт или нови медии, обединени в програма Лабo’, както и филми от рубриката Избрано от световния екран, представящи най-ярките заглавия от последната година, обиколили престижните фестивали.

Тази година голямата награда на фестивала е 1000 евро, а за най-добър български филм – 5 хил. лв. под формата на снимачна техника от Magic Shop и 2400 лв. под формата на постпродукционни услуги. Най-добрият балкански филм пък ще получи награда, която се изразява във филмов негатив, телекино и лабораторни услуги на стойност 700 евро.

снимка: – Битпазар – Филмини.jpg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст