Откакто е започнал работа Националният съвет по цени и реимбурсиране на лекарствата, са намалени цените на 535 медикамента, каза председателят му доц. Татяна Бенишева на форума Иновациите в здравеопазването. По думите й така можем да кажем, че държавата вече активно регулира в този сектор. От изявата на Бенишева обаче не стана ясно кои са стотиците поевтинели лекарства, с колко и защо е паднала цената им. В същото време от началото на 2013-а от реимбурсния списък са изключени 127 продукта. Производителите им са решили, че нямат изгода да ги предлагат на българския пазар, тъй като здравната каса ги заплаща на минимални ставки.
По време на форума министърът на здравеопзването Таня Андреева пък направи ретроспекция на различните проекти в областта на електронното здравеопазване от 2006-а досега. Според нея Националната стратегия за електронно здравеопазване, приета през 2007-а, не е била реализирана поради липсата на план за действие. Тя отбеляза провалените идеи да се направят електронни досиета на работещите в администрацията, както и злополучния проект БаЗИС, по който България загуби няколко милиона лева след прекратяването му. Днес съществуват няколко електронни системи – частични регистри, системите на различните болници и електронните досиета в касата, които обаче не са свързани на национално ниво. Министърът посочи, че пациентът трябва да бъде в центъра на бъдещите електронни системи и да ги управлява.
От Клъстера за здравен туризъм поискаха от Андреева да включи здравния туризъм сред приоритетите ни за следващия програмен период на европейско финансиране. Председателят на организацията д-р Венцислав Стоев изтъкна, че това е един от секторите в Европа, който е реализирал приходи и се развива през последните години въпреки кризата. Според Стоев като утвърдена туристическа дестинация страната ни e посещавана годишно от над 6.5 млн. чужденци, но не се възползва от повишеното търсене, въпреки че може да осигури необходимото качество на услугите, съчетано с по-ниски цени.