Съдебната система засмърдя… на барут

сотир цацаров

Прокуратурата и съдът са напът да навлязат в едно безумно, недопустимо и разрушително противоборство, от което няма да произлезе нищо добро за съдебната система. Но най-лошото е, че го правят зрелищно – чрез медиите. И без никаква принципна, смислена причина.

Всъщност тон за тази песен даде точно "главата" на системата – Висшият съдебен съвет, чиито членове вече очевидно не могат да се понасят един друг и са склонни да се хванат за косите дори по най-дребния битов повод. Сега войната във ВСС започва да се пренася надолу по веригата. А вицът в цялата история е, че за премахването на проблема всички разчитат… пак на този ВСС. Въпреки всичката безпринципност и личностна непримиримост, които царуват там.

Какво се случи само през тази седмица? Първо, в понеделник (14 ноември) прокуратурата пусна чрез пресцентъра си новината, че в Софийския градски и Софийския районен съдилища има дела, които се влачат с петилетки. И че главният прокурор Сотир Цацаров е сезирал за това съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, за да бъдат взети мерки. Държавното обвинение дори услужливо даде на медиите подробна разбивка и примери – как по дело за убийство присъдата се чака вече шеста година. По друго дело за престъпления по служба от 2008 г., по което има девет подсъдими, вече били проведени 108 съдебни заседания, но все още нямало присъда. А по три други дела – от 2008 г., все още не са написани мотивите. В списъка със "забавени" дела бяха изредени още грабежи, причиняване на смърт по непредпазливост при настъпило пътно произшествие, безстопанственост, разпространение на наркотици, данъчни престъпления, престъпления по служба и други.

Във вторник (15 ноември) обаче последва "ответен удар" – този път чрез сайта на Софийския градски съд. СГС категорично отрече информацията, разпространена от Върховната касационна прокуратура. Съдиите подчертаха, че подобни данни не са установени по време на нито една от множеството проверки, които са им правени: от ВСС, от Инспектората към ВСС или от Софийския апелативен съд. И дори нещо повече: в прав текст заявиха, че информацията от прокуратурата е напълно невярна, а справките, разпространявани от обвинението, са изготвени "по несъществуваща процедура и с неясна цел".

"Ръководството на СГС счита за абсолютно недопустимо изнасянето на непроверена и напълно невярна информация, и то от главния прокурор на България. Всички факти е изключително лесно да се проверят, преди информация за тях да бъде изпратена на ВСС и разпространена в медиите. Липсата на такава проверка и целенасоченото оповестяване на неверни факти водят до извода за необяснима спешност, преднамереност и създаване на изкуствени скандали между съда и прокуратурата", заявиха съдите.

До четвъртък обвиненията се "превъртяха" още по веднъж в още една серия писма – този път разменени между шефката на СГП Емилия Русинова и Калоян Топалов.

Междувременно в защита на съдилищата скочи и Съюзът на съдиите в България (ССБ), който пък прати отворено писмо до ВСС: "Проверката, която прокуратурата е направила за забавени дела в софийски съдилища, е манипулативна и създава усещане за война между институциите." Според ССБ прокуратурата няма правомощие да "проверява" съдилищата и такава една проверка на практика е незаконна. И ССБ поиска ВСС да се намеси. Неговите членове също не пожалиха прокуратурата: "Отбелязваме, че досега съдилищата не са си позволили извън упражняването на правомощията им по разглеждане на конкретни дела да обобщават и да оповестяват общи данни относно срочността на досъдебните производства, тяхната процесуална съдба и доказателствена обезпеченост. Използването на такъв подход, освен че е несъобразено с възложената на органите на съдебната власт компетентност, уврежда и подкопава държавността, доколкото създава усещане за "война между институции", заявиха от ССБ.

Сега всичките тези становища "отлежават във ВСС и чакат съдийската му колегия да вземе отношение по тях. Впрочем във вторник, по време на заседанието й, този въпрос беше повдигнат от председателя на ВКС Лозан Панов и от члена на ВСС Калин Калпакчиев. Но очевидно дискусията по него остана… за някой друг път.

За сметка на това пък – пак във вторник, шестима от членовете на ВСС, воглаве с председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов, разпратиха писмената си позиция до прокуратурата и настояха тя да проведе максимално експедитивно и безпристрастно проверката за това, дали представляващият Висшия съдебен съвет Димитър Узунов е подбуждал съдийката от Раднево Люба Петрова да лъжесвидетелства. И да оповести публично резултата, след като я приключи.

От всичко казано дотук – да усещате друг мирис, освен на барут?… Е, може би и малко – на гнило…
 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст