Петролни совалки по пътя към Виена

валути

Ако членовете на ОПЕК не престанат с разправиите около ограничаването на добива на суров петрол и не постигнат споразумение за нови квоти, цените на черното злато ще паднат до 35 щ. долара за барел. Но един успешен финал на съвещанието на групата във Виена, предвидено за 30 ноември, би могъл да тласне котировките до 60 щ. долара за барел – почти с 35% над сегашното им равнище – 46.70 щ. долара за барел в следобедната търговия в Европа на 16 ноември. Такива са вижданията на изпълнителния управител на PIRA Energy Group (която в момента е част от S&P Global Platts) – Гари Рос. Експертът прогнозира, че нефтените цени ще пропаднат надолу. 

ОПЕК проведе технически разговори в централата си във Виена на 28 октомври, на които трябваше да се уточнят детайлите на споразумението им от септември в Алжир за ограничаване на добива на черно злато в диапазона между 32.5 и 33 млн. барела на ден. Тогава не бяха договорени нови индивидуални квоти за членовете на картела заради обструкцията най-вече на Иран и на Ирак.

Ако разногласията бъдат преодолени на 30 ноември, предлагането през първото полугодие на 2017-а гориво би могло да се намали с 500 хил. барела на ден, пресмята Рос. Това би ускорило ребалансирането на пазарите, би ускорило редукцията на наличните свръхзапаси и дори би могло да елиминира голяма част от тях до второто шестмесечие на 2017-а. За сметка на това липсата на споразумение за орязване на добива би забавило поне с година постигането на пазарен баланс. Рос прогнозира "много силен" ръст на световното търсене – 1.9 млн. барела на ден през остатъка от 2016-а и 1.6 млн. барела на ден през 2017-а, подкрепено от потреблението на азиатските държави, включително и Китай и Индия. 

В интерес на ОПЕК е групата да ускори процеса на промяна на равновесието на петролните пазари, доколкото стремежът й е към цени от 50-60 щ. долара за барел. Според пазарните слухове вече са започнали дипломатически совалки преди решителния сблъсък на 30 ноември.

Запознати с кухнята лица твърдят, че генералният секретар на ОПЕК – Мохамед Баркиндо, се е срещнал в Лондон със саудитския министър на енергетиката и промишлеността – Халид Ал-Фалих. В програмата на Баркиндо фигурирали и пътувания до Каракас, до Кито и до Техеран за преговори за квотите. Президентът на Венецуела – Николас Мадуро, вече обяви, че е разговарял с Баркиндо на 16 ноември. 

Русия също не стои със скръстени ръце, тъй като страните от ОПЕК няма да могат да намалят предлагането с едностранни мерки без помощ от другите държави производителки на черното злато. Москва щяла да проведе неформални консултации с представители на някои членове на ОПЕК на форума на страните износителки на газ в Доха на 17-18 ноември, заяви на 15 ноември руският министър на енергетиката. Към тези разговори щял да се присъедини и колегата му от Саудитска Арабия, която не е член на "газовата" група. 

Всъщност Рияд е готов да ограничи добива, но поставя четири условия. Те са: всичките членове на ОПЕК да се договорят за колективно участие, да споделят пропорционално тежестта на редукцията, да го направят по прозрачен начин и пазарите да им повярват. За да се изпълни последното изискване обаче, би трябвало да се използват оценките на ОПЕК какви точно количества помпа всяка страна от групата, а не да се вземат предвид собствените разчети. Саудитска Арабия продължава да настоява Ирак да намали производството си, а Иран да го замрази на сегашните равнища. Но нито една от двете държави не се е съгласила. Единствено Алжир, Либия и Нигерия са изключени от изискването за намаление на квотите на добив.

Международната енергийна агенция посочва, че без сделка 2017-а ще е четвъртата поредна година, в която предлагането е по-високо от търсенето. А това създава реален риск за нов спад на цените на горивото.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст