Без обструкции по закона за одита

Парламент Менда Стоянова

Без изказвания и без каквито и да било дебати премина второто гласуване на новия закон за независим одит, с който във вторник, 15 ноември, бе отменен действащият досега норматив. С него се урежда назначаването и ротацията на регистрираните одитори, както и възнаграждението им.

Депутатите разписаха подробно какви са статутът, отговорностите, функциите, мандатът и правомощията на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. Тя ще се отчита за дейността си пред Народното събрание и ще приеме правилник за дейността си, който ще бъде обнародван в "Държавен вестник".

КПНРО ще се състои от председател и от четирима членове с мандат от четири години. Тя ще си сътрудничи и ще обменя информация със сродните органи на ЕС и на други държави с цел да осъществи публичния надзор над регистрираните одитори.

Определени са обхватът и принципите на Системата за гарантиране на качеството на професионалната дейност на регистрираните одитори. Депутатите описаха също кога и как ще се извършват инспекциите, както и какви са правомощията и задълженията на Комисията в този процес.

Със закона се регламентира още как се формира одитен комитет и какви са правата и задълженията му. Депутатите определиха и финансовите, и имуществените санкции за различни провинения.

Разпоредбите на закона за задължителния финансов одит в предприятия от обществен интерес трябва да влязат в сила за отчетни периоди, започващи на или след 1 януари 2017 година. От същата дата влизат в сила и разпоредбите на закона за одитните комитети.

Новото европейско законодателство в областта на одита бе породено от необходимостта да се засили защитата на инвеститорите. Затова бе преценено, че е важно да бъде укрепен публичният надзор над регистрираните одитори, като се предоставят и адекватни правомощия на надзорните органи. Те включват и правомощия за разследване и налагане на санкции при нарушения на правилата при предоставяне на одиторски услуги. Така пише в одитната директива на ЕС от 2014 г., както и в мотивите за новия Регламент за задължителния одит на предприятията от обществен интерес. Всички разпоредби на регламента се прилагат директно от страните членки, а директивата съдържа минималните изисквания. Всяка държава пък сама решава и определя в нормите на националното си законодателство колко да увеличи отговорностите и задълженията на експертите.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст