Инвестиции в бизнес имоти за 225 млн. евро са направени през деветмесечието на 2016 г. у нас, показа проучване на Forton/ Cushman&Wakefield. Към момента сделките с доходоносни активи – хотели, офис сгради, търговски и индустриални площи, формират близо 70% от всички покупко-продажби. Страната ни разполага с качествени активи, които биха били интересни и за големи международни инвеститори. Но България все още няма нужната популярност като такъв пазар.
В сравнение с останалите страни от Централна и Източна Европа страната ни все още има да наваксва и като нива на наемите, и от гледна точка на капиталовата стойност на имотите. “Но пазарът ни става все по-атрактивен както за международните инвеститори, така и за финансиращите институции, което е предпоставка да растат покупките на нови бизнес имоти", каза Михаела Лашова, изпълнителен директор на Forton/ Cushman&Wakefield.
Активното предлагане на площи под наем подтиква инвеститорите в индустриални имоти да предприемат нови спекулативни проекти в София. Само през последното тримесечие тук бяха обявени или започнати нови около 23 000 кв. м логистични площи за отдаване под наем. За други 20 000 кв. м се очаква да получат разрешение за ползване до края на годината.
Освен това тенденцията през последните месеци е ползването на завършваните обекти почти изцяло да се договаря с наематели почти за пълния им обем още по време на строителството. За интереса към започване на нови проекти допринася и стабилното ниво на наемите. При първокласните площи в София те се запазват на нивото от 4.2 евро за кв. м, а в района на столичното летище надхвърлят и 5 евро.
Така в резултат от активното търсене, въпреки увеличението на общото предлагане, количеството на свободните складови и производствени площи в София остава символично – около 2 на сто. С новозавършените проекти общата наличност на пазара на индустриални имоти в столицата доближи 881 000 кв. м през третото тримесечие на 2016-а. При тях наемите варират около 4-5 евро на кв. метър. В България обаче все още преобладават обектите за собствено ползване.
През изминалото тримесечие „Глориент Инвестмънт БГ“ обяви планирания старт на трета фаза от Logistic Park East Ring с 12 800 кв. м площи под наем. Две завършени сгради вече са изцяло наети. Сред другите ключови проекти е Industrial Park Sofia East в района на Елин Пелин. Там завършва строителството на 10 000 кв. м логистични площи под наем и междувременно започна изграждането на нов обект със същата квадратура.
Втора фаза на строителство се предвижда и в Logistic Park Sofia Ring на Bulgarian Property Development край Кривина, където предстои предлагането на 10 000 кв. м логистични площи под наем.
След заявения интерес и търсене се подготвят и нови проекти за индустриални паркове край София и Пловдив. В Града под тепетата ще стартира изграждането на индустриален парк “Марково”.
И през третото тримесечие активно е търсенето на индустриални имоти и в София, и в страната. Докато в района на столицата то се дължи на логистични оператори и дистрибуторски компании, в страната активни са производителите на авточасти и компании от леката промишленост. Предпоставки за този интерес са оформящите се индустриални зони с изградена инфраструктура и наличието на свободна работна ръка. Такава е “Тракия икономическа зона”. Освен към обекти в Пловдив интерес има и към Плевен и районите в Северозападна България, както и на юг – към Хасково и Димитровград.