Системата за пръстова идентификация при регистрация в болниците продължава да работи въпреки решението на Върховния административен съд от вчера. Здравното министерство категорично ще обжалва решението, защото системата е изцяло в полза на пациентите. Това обяви на извънреден брифинг заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков по повод решението на ВАС да обяви за нищожна разпоредбата от март 2016 г., според която всички здравноосигурени пациенти се приемат в болница след регистрация чрез пръстов идентификатор.
Шарков коментира, че ако петчленния състав на ВАС, на който предстои да се гледа същата жалба от пациентски организации, потвърди отмяната на системата, това би било голяма крачка назад. "Справка от здравната каса за периода на действие на автентификаторите – от 1 ноември задължително във всички лечебни заведения партньори на НЗОК – показва, че системата е "абсолютна спирачка" за всички, които си позволяват да правят фалшиви хоспитализации", смята зам.-министърът.
"През първата половина на ноември болниците са похарчили с над 14 млн. лева по-малко, отколкото през първата половина на октомври 2016 г. Най-голяма разлика има в изплатените средства по клинични пътеки – над 11 млн. лв. А приетите пациенти за 15 дни са с над 18 хиляди по-малко, отколкото за същите 15 дни през миналата година, изброи заместникът. Регистрираните хора вътре са над 360 хиляди, а отказалите да се регистрират – малко над 300", допълни той.
Шарков подчерта, че пръстовият идентификатор е единственият безплатен вариант за регистрация на пациентите. Други средства, които биха могли да се ползват, като например персонална карта, ще струва такса на пациентите, каквато се плаща при издаване на личен документ или шофьорска книжка.