Помнете, демокрацията не е невъзвратим процес, заяви Екатерина Захариева

екатерина захариева

За съжаление и България, както и други европейски държави, бе удавена в популистка вълна. Вярвам обаче, че българският народ е мъдър и проевропейски настроен. Помнете, демокрацията не е невъзвратим процес. Надявам се хората да оценят, че сме били честни и че не обещаваме невъзможни неща. Няма да отговорим на популизма с популизъм. Това заяви министърът на правосъдието в оставка Екатерина Захариева пред бизнесмени, политолози, анализатори и студенти, както и наши сънародници в посолството ни в Берлин.

Събитието бе организирано от Германо-българския форум и неговия председател д-р Гернот Ерлер, централен координатор за двустранните отношения на Германия с Русия, Централна Азия и страните от Източното партньорство, назначен от германското правителство, както и бивш държавен секретар във Федералното министерство на външните работи.

„Общият извод от кандидат-президентската кампания е, че бяха използвани страховете на хората – от бежанците, от Брекзит. Кандидатът на ГЕРБ може да не беше най-харизматичният, но бе най-подготвеният. Тя два мандата бе председател на Народното събрание, с богат външнополитически опит. Дори премиерът Борисов да не бе подал оставка преди седмица, това вероятно щеше да стане при приемането на бюджета, тъй като той бе подкрепен на първо четене в зала само от ГЕРБ, РБ и някои независими депутати. Бюджетът бе гласуван само заради тактическото отсъствие на депутати от опозицията, за да може вероятно преди второ четене да бъдат вкарани предложения, които биха заплашили финансовата стабилност – например необезпечено повишаване на пенсиите или промяна на плоския данък с прогресивна скала", обясни Захариева.

Тя подчерта, че въпреки КТБ, плащанията по „Белене“, повишаването на заплатите на учителите и увеличените разходи за отбрана, имаме нулев дефицит към края на годината, а България се нареди на второ място по икономически ръст в Европейския съюз за третото тримесечие на 2016 г. с 3,5%“. Министърът в оставка подчерта, че ключово за всеки инвеститор е състоянието на съдебната система, администрацията, данъчната система и квалифицираната работна ръка, от която страната вече изпитва дефицит.

Екатерина Захариева направи преглед на свършеното в своя ресор, като отбеляза основните промени след влизането в сила на двата пакета с промени в Закона за съдебната власт: дава се шанс най-добрите и най-подготвените магистрати да станат административни ръководители, членовете на ВСС ще се избират пряко и мажоритарно от системата или с две-трети мнозинство от парламента, четири нови проверки ще гарантират независимостта и безпристрастността на магистратите.

„Промените са факт, сега остава да видим как ще бъдат приложени на практика“, изтъкна министър Захариева. Тя изреди и проектите на министерството, които още не са приети на второ четене от парламента, но са изключително важни за различни групи от обществото – текстовете в Търговския закон срещу кражбите на фирми и срещу фалитите на търговци, промените в НПК за по-бързо правосъдие и ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта, ГПК, Семейния кодекс, Законът за изпълнение на наказанията и задържането под стража. „Жалко е, че за част от тях няма да остане време на депутатите. Ще съжалявам най-много за детското правосъдие“, сподели министър Захариева.

„Надявам се през април вече да имаме стабилно правителство и популистката вълна у нас да е била само за президентските избори“, обобщи правосъдният министър.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст