Навярно никога не сте чували за Сонгинохаирхан, но тамошните местни жители, макар и на 7900 км от България, знаят много за нас. Истината е, че зад странното и трудно за произнасяне наименование стои 21-ят микрорайон на монголската столица Улан Батор. И точно там – на 45 км от града, насред прашната и безплодна пустош, българското Министерство на земеделието и храните ще проектира и изгради оранжерия за отглеждане на зеленчуци. При това не става дума за някакъв парник, а за наистина мащабно съоръжение, с площ от 5 декара, системи за отопление, напояване, вентилация и т.н. Цената също заслужава внимание – 1.7 млн. лева.
Малко странно е, че държава като нашата, чието земеделие е в окаяно състояние, ще помага по този начин на Монголия? А и формално погледнато, решението за инвестицията в далечна Азия е взето точно в деня, в който Бойко Борисов депозира оставката на кабинета в Народното събрание – 14 ноември. Не бива да се търси обаче някаква пряка връзка между тези събития, тъй като проектът е заложен в едно двустранно споразумение още от 2008-а. През май 2015-а, когато президентът Росен Плевнелиев бе на посещение в Улан Батор, пък бяха договорени и конкретните параметри. "Независимо от оставката на правителството Министерството на земеделието и храните спазва стриктно сроковете и дейностите по поетите по международна линия договори и споразумения", обявиха от ведомството.
Любопитна е и историята с финансирането. Сумата от 1.7 млн. лв. всъщност е част от дълга на Монголия към нашата страна (2.046 млн. долара), за който преди няколко години бе договорено да се изплати и да се върне като инвестиция в азиатската република.
Разбира се, земеделското ведомство няма капацитет и възможности да изгради само оранжерията, поради което е обявило обществена поръчка за избор на изпълнител. Изрично е посочено, че надпреварата може да бъде спечелена само от едно дружество и документи за участие ще се приемат до 19 декември. Очакванията са процедурата да приключи през пролетта, за да се хване периодът от май до октомври, когато е най-подходящото време за строително-монтажни работи в Монголия.
Българският екип от специалисти – технолог, агроном, архитект, електроинженер, експерти по строителството на сгради, съоръжения и др., ще разполага с точно 435 дни, за да проектира и изгради парниците. Теренът за оранжерията се намира на 8 км от път А3, който свързва Русия с Китай, и на 800 метра от жп линията Европа-Азия, но при все това на изпълнителите никак няма да им е лесно. Единственият източник за напояване там са подпочвени води, до които тепърва трябва да се стигне. Освен това районът е разположен на почти 1300 м надморска височина и суровата зима и сухото и горещо лято не са от най-подходящите за земеделие. Но най-голямото предизвикателство за агрономите ще са почвите, които в околността на Улан Батор са класифицирани като сапролит. Това е силно изветряла пръст, съдържаща кварц, каолинит и други глинообразуващи материали, която отгоре на всичко е замръзнала почти през цялата година. Именно при тези условия, върху площ от 5000 кв. м, ще се гледат 40% домати, 30% краставици и още толкова пипер.