Все по-вероятно изглежда харченето на милионите левове за подготовката на българското председателство на Европейския съюз да се случи според пословицата "След дъжд – качулка". Формално погледнато, по изключително важната за страната задача се работи. Тази седмица например правителството направи нови промени в Устройствения правилник на Националния център по подготовката и провеждането на Българското председателство на Съвета на ЕС, с който структурата, функциите и организацията на работата на администрацията най-сетне се синхронизираха с настъпилите промени и необходимостта да оглавим общността с шест месеца по-рано – в началото на 2018-а.
Логично е да очакваме, че заради малкото останало време усилията ще са насочени към бързото подобряване на инфраструктурата, но в действителност се предполага увеличаване на броя на чиновниците. Още до края на тази година петима нови служители ще се включат в екипа на Националния център, а в началото на 2017-а ще бъдат назначени още 30 души. Промените в числеността на персонала, пише в правителственото постановление, няма да доведат до изменения във вече определения бюджет на центъра. Само че дали това е най-важното?
С друго решение кабинетът разпореди предвидените 9 млн. лв. за ремонти в комплекс "Бояна", който ще се ползва за председателството, да бъдат прехвърлени към 2017-а. С други думи, обновяването върви със закъснение, при все че сроковете са съкратени. А е необходимо да се подменят сградните инсталации, да се въведат енергоефективни мерки, очаква се и доставка на машини и съоръжения.
С адаптация на НДК за българското председателство, която ще струва около 35 млн. лв., също има проблем. Директорът на двореца на културата Мирослав Боршош обяви преди дни, че вероятността ремонтът да не стане както трябва е голяма. Причината отново е времето за извършването му, което е съкратено до девет месеца. Поръчката за неговото изпълнение спечели "Галчев инженеринг", като проектът предвижда НДК да бъде преобразен изцяло. Основно внимание ще се обърне на Зала 3, в която ще се провеждат работните срещи.
Може би най-големият проблем обаче е свързан с реконструкцията на зала "Света София" в бившия Партиен дом, която по план трябва да приюти официалните заседания и след края на председателството да стане нова пленарна зала на Народното събрание. Ако се съди по подписния с изпълнителя "НС груп" ДЗЗД договор за 22 млн. лв., то ремонтът ще приключи през август 2018-а – или месец след като сдадем кормилото на Евросъюза.
Така може да се окаже, че харченето на десетки милиони, мотивирано с българското председателство на ЕС, няма да има нищо общо с него.