Клиент под прикритие за менте посредниците

18 -ти финансов технологичен форум - Новото лице на финансите - дигитализация на фокус. Владимир Савов зам. председател на КФН

Таен клиент ще "ползва" схемите на инвестиционните посредници, които работят без лиценз у нас, след съответната законова промяна. "С допълнението в Закона за публичното предлагане на ценни книжа с препратка към Закона за пазарите на финансови инструменти искаме да имаме възможността да организираме и да изпращаме клиент под прикритие да ползва тези услуги". Това каза само за "БАНКЕРЪ" Владимир Савов, заместник-председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ направление "Надзор над инвестиционната дейност".

Досега нямахме право да ползваме такава фигура, нито пък да харчим пари за такива цели. Защото за да се случи разследването, трябва да се открие някаква сметка. Идеята ми е да могат да се заделят примерно 2-3 хил. евро за тази цел. Този наш агент ще има за задача да проучи в детайли схемата на измамата, като събере доказателства – договори, кореспонденция, счетоводни документи, за да може те да се използват срещу посредниците менте. Той или ще бъде наш човек – колега от КФН, или може да ни се даде право да възлагаме подобна дейност на някаква външна консултантска или специализирана счетоводна фирма. В развития свят фигурата на клиента под прикритие отдавна е известна и дейността на такива хора дава добри резултати. След това те са надеждните свидетели срещу мошениците.

Комисията за финансов надзор е затрупана с жалби от измамени клиенти, но за да се преследват измамниците, трябват доказателства, а такива се събират трудно. Мошениците непрекъснато местят седалището си, отказват да подписват договори с техните клиенти, пазят се от официални формуляри.

Последното дружество без право да работи на българския пазар, с което КФН се е занимала, е UT Markets. То е държало за известно време офис на бул. "Цариградско шосе", но след като са поприбрали пари от нещастни клиенти, са изчезнали безследно, разказа Савов. Работили са предимно с чужденци – поне от такива техни клиенти получаваме оплаквания. След което са забегнали, допълни той. Пострадалите хора се жалват за "прилични" суми – от десетки хиляди левове. "Имаме няколко десетки жалби от клиенти на ментето. Проверката ни показа, че тази фирма никога не е имала лиценз откъдето и да било, т.е. тя е илюстрация за най-чиста форма на мошеничество", добави надзорникът.

България обикновено е обект на нападение от лицензирани някъде в Европа инвестиционни посредници. Най-често лицензът е кипърски, за което вече писахме. Причината е, че в тази държава като офшорна дестинация лицензирането на инвестиционни посредници е лесно осъществимо.

Тези посредници обаче не идват в България директно да открият офис и да назначат служители. Те използват местни посредници, с които сключват неясно какви договори, а те пък им търсят лапнишарани за инвеститори.

Това не е трудно – българската наивност, лековерност и финансова неграмотност са показателни.

“Инвеститорите могат да станат жертва на измама при сключване на договори, при подаване на нареждания и предоставяне на парични средства за сключване на сделки с финансови инструменти с дружества, които нямат нужния за това лиценз”, предупреждава КФН. Важно е да се знае, че финансовите активи и паричните средства, които клиентите са предоставили на дружества без издаден лиценз от КФН, не са гарантирани от Фонда за компенсиране на инвеститорите в ценни книжа, подчертават още хората от комисията.

"Преди да проведете дори и предварителен разговор с "посредник", погледнете има ли го в списъка на инвестиционните посредници и на управляващите дружества, получили лиценз от КФН – той е общодостъпен на интернет страницата на надзора", предупреждават от регулатора.

Тези компании представляват изключителна опасност за местния инвестиционен пазар, защото при "неблагополучия" излъганите няма как и пред кого да си потърсят правата.

Методът на търговия в повечето случаи е телефонен маркетинг. От легално придобити или крадени бази данни се набират произволни номера и започват да убеждават хората в това, че правят грешката на живота си, като не играят на борсата в сътрудничество с един прекрасен консултант, който дава мило и драго за тях. Дават им се примери за забогатели от раз хора. Въобще "контактьорите" знаят какво и как да лъжат.

Законът не позволява, но се предлагат инвестиционни услуги, рядко някой работи като чист кол център. Търгува се и с акции, но най-често се предлага търговия на валутните пазари.

Савов дава пример за ефективна борба с менте посредниците в Румъния. Там преди време надзорници и полицаи са нахълтали едновременно в десетки такива фирми. Савов коментира, че акцията там е била успешна, защото при такъв масиран удар няма как да изтече информация. Когато се влиза в отделни менте посредници, информация винаги изтича и другите се скриват, казва Савов. Но за България румънският опит, според Савов, едва ли е приложим, защото нямаме нито толкова надзорници, нито толкова икономически полицаи.

 

 

Портрет

"В някои от случаите проверяваните дружества са сключили договор за промотиране и реклама с лицензиран инвестиционен посредник в чужбина. Целта е служителите на дружеството в България да привличат клиенти за контрагента си. След установяване на контакт с евентуалните клиенти служители на проверяваните дружества организират директни срещи. Луксозно обзаведени офиси и ентусиазирани добре облечени служители прилъгват по-недалновидни и доверчиви хора да инвестират. На въпроса: "Имате ли издаден лиценз", отговорът винаги е утвърдителен. Често пъти се казва и че лицензът им е издаден от Европейския надзорен орган, което не отговаря на истината. Практикува се и прикритие зад фасадата на рекламна агенция. "Липсата на писмен документ, удостоверяващ отношенията с клиенти, както и фактът, че нерегламентираната дейност – предлагането на инвестиционни консултации, се осъществява по телефон, вдъхват самоувереност и чувство за недосегаемост на управителите и служителите на дружествата, извършващи дейност, за която законодателството изисква релевантен лиценз."

 

 

Внимание!

 

КФН предупреди преди дни потенциалните инвеститори и всички заинтересовани лица за дружества, които нямат право да предоставят на територията на Република България инвестиционни услуги и да извършват инвестиционни дейности. Те се занимават незаконно с приемане и предаване на нареждания на клиенти за сключване на сделки с финансови инструменти, сключване на сделки с финансови инструменти от името и за сметка на клиенти, предоставяне на инвестиционни консултации, управлението на портфейли, включително и чрез електронни платформи за търговия.

Списък на дружествата, които не са лицензирани от КФН и нямат право да извършват дейност като инвестиционен посредник или управляващо дружество на територията на България, може да намерите на следния интернет адрес: www.fsc.bg

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Трябва ли парламентарните избори от 27 октомври да бъдат касирани?

Подкаст