Еврогрупата се надява Италия да спази правилата за бюджетния дефицит

дейселблум еврогрупа

Италия е една от осемте членки на еврозоната, чиито бюджет не съответства на правилата във валутния съюз. Белгия, Кипър, Литва, Словения, Финландия, Испания и Португалия също попадат в тази категория, след като отчитат бюджетен дефицит над 3% от БВП. Всички тези страни, без Италия, са потвърдили, че ще предприемат стъпки, за да се гарантира, че техните бюджети ще бъдат в съответствие с правилата в зоната на единната валута. Това обяви на пресконференция председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум.

Финансовият министър на Италия Пиер Карло Падоан е отсъствал от днешното заседание, след като премиерът Матео Ренци подаде оставка. Падоан е спряган за негов евентуален наследник.

"Съгласихме се, че в този момент е трудно за италианското правителство да се ангажира с предприемането на допълнителни мерки за намаляване на дефицита. Еврогрупата кани Италия да предприеме необходимите стъпки в близко бъдеще, за да се гарантира, че бюджетът им е съвместим с правилата в еврозоната", каза още Дейселблум.

Запитан, дали гласуването в Италия ще се отрази на европейските планове за реформи, той заяви, че всички европейски държави трябва да гарантират, че имат модерни съдебни и политически системи, способни да вземат трудни и ефективни решения. Председателят на Еврогрупата добави, че следващото италианско правителство ще трябва да прецени дали са необходими конституционни реформи.

Финансовият министър на Ирландия Майкъл Нунан пък коментира, че ЕЦБ няма да позволи пропадане на италианския банков сектор. "Винаги има притеснение, когато чуеш за банки, които са слаби. А някои италиански банки са слаби. Но президентът на Европейската централна банка Марио Драги е италианец и не виждам ситуация, в която ЕЦБ ще позволи на италианските банки да изпаднат в затруднение", коментира Нунан.

Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум добави, че икономиката в еврозоната продължава да се възстановява. "Всяка държава-членка прогнозира растеж на икономиката си. А почти всички държави-членки очакват да постигнат целта за запазване на дефицита си под 3% от БВП", каза още той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст