КНСБ започва кампания "Искам още 100 лева". Инициативата е част от дългосрочна кампания за повишаване на доходите на профсъюза, която ще тече през цялата 2017 година.
Председателят на КНСБ Пламен Димитров призова всички работещи в България да изпратят коледна картичка на работодателите си "Искам още 100 лева към заплатата ми. За по-добра 2017 г." Той подчерта пред БНР, че другата цел на кампанията е да се наложи популярното в други европейски държави понятие "заплата за издръжка" у нас.
Според разчетите на профсъюза нищо не пречи всички работни заплати да се увеличат със 100 лева като мярка срещу изтичането на кадри от България.
Според синдиката българите, които работят, но въпреки това, не могат да излязат от капана на бедността са 710 хиляди. "Хората с висше образование, които получават 500 или 480 лева няма как да ги запазим да работят в България през следващата година. Смятаме, че тези причини, пък и някои други – сигурно чисто политически, ще наложат в средата на другата година известно преструктуриране на бюджета, а защо не и актуализация, независимо каква ще бъде новата конфигурация след изборите", коментира Димитров.
Той съобщи, че в новите страни – членки на ЕС заплатите са по-високи от българските с между 50 и 80 % в номинално изражение. "Една Сърбия плаща около 35 % повече средна заплата, Македония е с 16 % по-високи доходи, Румъния е с 22%, засега само Албания все още е зад нас по заплати", посочи лидерът на КНСБ.
Димитров представи и статистика на Евростат, която показва, че нивото на разходите на труд е 40% от средното за ЕС, докато брутната добавена стойност на икономиката ни покрива 45% от средноевропейското ниво по данни за 2015 г. Сметките на синдиката категорично показвали, че недофинансирането на работещите българи е в размер на 888 евро на година.
"Получава се сума от 145 лева на месец, а дори и да се приспаднат разходите на работодателите за осигуровки – 123 лева месечно", изчисли Пламен Димитров.