Индия се конкурира със Сингапур и Хонконг

валути

Една съкровена мечта на индийския премиер Нарендра Моди ще се сбъдне на 16 януари. На тази дата в новата финансова зона на щата Гуджарат (Gujarat International Finance Tec-City или GIFT-City) ще бъде първият работен ден на Индийската международна борса – Моди я откри тържествено в началото на седмицата. Тя ще се помещава на най-долния етаж на 16-етажната сграда, доминираща над първия индийски център за международни финансови услуги в Гуджарат. Тя ще трябва да "отнеме" от Сингапур, Дубай и Хонконг част от банковата дейност, осъществявана от индийски компании и физически лица в офшорни центрове. Този бизнес се оценява на 48 млрд. щ. долара (за 2015 г.) и се очаква да скочи до 120 млрд. долара до 2025-а.

На тази международна борса първоначално ще се търгуват фючърсни контракти на отделни акции и на борсови индекси, а впоследствие ще се добавят злато, сребро, суров петрол и индийски рупии. Идеята на Моди е тя да предлага продукти, които да задоволят търсенето на хеджингови и инвестиционни продукти в икономика, която има годишен ръст от над 7%, без да нарушава контрола на  централната банка върху обезценяващата се рупия. Деветдесет и шест брокерски фирми вече са се регистрирали в новата финансова зона, в която досега са били създадени около пет хиляди работни места – нищожна част от целевите 500 хиляди.

Фондовата борса на Бомбай планира да инвестира 5 млрд. рупии (73 млн. щ. долара) за търговия и клиринг на новото тържище за период от три-четири години. Индийски компании пък биха могли да наберат 1 трлн. щ. долара чрез GIFT City през идните десет години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст