EИФ отпусна 40 млн. евро на Националния гаранционен фонд

евро пари

Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) отпусна на Националния гаранционен фонд (НГФ) допълнителни 40 млн. евро за финансиране за малките и средни предприятия в България по програма COSME на Европейската комисия. Средствата се осигуряват с подкрепата на Европейския фонд за стратегически инвестиции (ЕФСИ), който стои в основата на Планa "Юнкер".

Очакванията са през следващите три години от споразумението да се възползват 330 български предприятия.

"Удовлетворен съм, че българските МСП ще се възползват от Инвестиционния план за Европа, получавайки допълнително 20 млн. евро под формата на гаранции за следващите три години. Споразумението ще даде тласък на тези предприятия да продължат напред с плановете си да се развиват, да прилагат иновации и да създават работни места. Очаквам да чуя историите на предприемачи и хората, за които е осигурена заетост в България с подкрепата на ЕФСИ", каза заместник-председателят на Европейската комисия и комисар по работни места, растеж, инвестиции и конкурентоспособност Юрки Катайнен.

По повод подписването на споразуменията, главният изпълнителен директор на ЕИФ Пиер Луиджи Джилиберт каза, че подкрепата за малките и средни компании е от изключително значение за европейските икономики.

"Горещо приветствам това ново споразумение, сключено в рамките на ЕФСИ, от което ще се възползват 330 български малки и средни фирми в цялата страна. Благодарение на Инвестиционния план за Европа, с новото споразумение ЕИФ ще засили усилията си, насочени в подкрепа на МСП в България", заяви той.

"Като част от групата на Българска банка за развитие и член на Европейската асоциация на гаранционните институции, нашите водеща мисия е да подобрим достъпа до финансиране на малките и средни компании в България. С подкрепата на ЕИФ и контрагаранционното споразумение по програма COSME ние сме в състояние да разширим обхвата на посредниците, с които работим, както и да разширим обхвата на допустимото финансиране което подкрепяме, като по този начин ще помогнем на повече компании да реализират своите бизнес идеи", каза Самуил Шидеров, изпълнителен директор на Националния гаранционен фонд.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли идеята за въвеждане на по-висок данък върху второ и всяко следващо жилище?

Подкаст