Промени в пътни наредби заради “бонус-малус”

бонус малус

Комисията за финансов надзор прие промени в ключова наредба, уреждаща регистрацията на пътнотранспортните произшествия (ПТП) в страната, заради въвеждането на системата "бонус-малус". Нуждата от измененията произтича и от корекции в Закона за движението по пътищата.

Според новите изисквания, приети от КФН, справките за изплатените обезщетения за причинени щети при ПТП ще бъдат включени в нов вид регистър към Гаранционния фонд на застрахователите. Той на свой ред ще служи като източник на информация за застрахователите за поведението на клиентите им по задължителната за автомобилистите застраховка "Гражданска отговорност".

За да бъдат актуални данните в този регистър, сроковете за обмен на информацията между институциите както по отношение на ПТП, регистрирани от КАТ, така и на документираните с двустранни констативни протоколи ще бъдат максимално скъсени. И информация за произшествията, регистрирани от КАТ, и за тези, документирани с двустранен констативен протокол, вече ще се подава до Гаранционни фонд всеки ден. Досега това трябваше да се случва веднъж в месеца. В този контекст се предвижда документите, регистриращи ПТП, вече да се съхраняват и в цифров формат.

Друга промяна е свързана с двустранните констативни протоколи. Те вече ще могат да бъдат подписвани между участниците във всяко ПТП, в което не са пострадали хора. Досега действаше правилото, че не се подписват двустранни протоколи, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход. Но двустранен констативен протокол вече няма да се съставя при съмнение, че участник в произшествието е под въздействието на алкохол, на наркотични вещества или че шофира без книжка. Отпада и изискването пътнотранспортното произшествие или двустранните протоколи  да се регистрират в МВР. 

След законовата промяна прогнозите за поскъпване на полиците на автомобилистите не закъсняха. От бранша твърдят, че новата норма предполага възможността с открадната кола много по-лесно да бъде направена инсценировка, за да може крадецът да се отърве от нея. Според председателя на "Асоциацията за застрахователна сигурност” Юрий Тодоров този новосъздаден риск може да вдигне цените на застраховките с около 10 процента.  

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст