Наложената с евроатлантически натиск безгръбначна политика на България към Турция дава "резултати". Само два дни след като турският посланик у нас Сюлейман Гьокче беше привикан във външно министерство в знак на протест срещу призивите на Анкара изселниците ни да гласуват за партията ДОСТ на Лютви Местан, Анкара се намеси грубо в процеса за предстоящия парламентарен вот. Вместо да се съобразят с призива за ненамеса във вътрешните ни работи, управлавящите около президента Реджеп Ердоган поискаха да не им пречим да се намесват.
"Призоваваме Република България да се откаже от практиките, които са насочени към ограничаване на политическите права на малцинствата в страната и по същина противоречат на основаващата се на правила европейска система", заяви пред Анадолската агенция говорителят на турското министерство на външните работи Хюсеин Мюфтюоглу. Макар че отхвърля като безпочвени слухове българските твърдения за мобилизиране на изселниците чрез финансови стимули, говорителят подчерта, че Турция ще осигури "най-идеалните условия за всички български граждани".
Турската агенция отбелязва, че изявлението на Мюфтюоглу е заради въведеното от България ограничение за разкриване на максимум 35 секции в държави извън Европейския съюз. Направен е и коментар, че целта на мярката е да се попречи на българските граждани в Турция да гласуват. Не е ясно обаче защо Анкара реагира едва сега срещу ограничението, което беше въведено в Изборния кодекс през лятото на миналата година. Очевидно турските власти са свикнали България да си затваря очите под предлог за запазване на етническия мир и междусъседските отношения.
В неочаквано острата позиция на София беше посочено, че обещанията за материални стимули при гласуване и откритите призиви за подкрепа на една определена политическа партия са директна намеса във вътрешните работи на България. В тази позиция няма нищо преувеличено, тъй като турският министър на труда и социалните грижи Мехмет Мюеззиноглу призова изселниците ни да гласуват масово у нас и подчерта подкрепата на страната му за ДОСТ. Мюеззиноглу обеща, че българските граждани от турски произход, които към момента пребивават без визи в Турция и на практика са нелегални, ще бъдат пуснати през границата без глоби (!), за да гласуват на парламентарния вот. В същото време южната съседка забрани категорично пропагандата в секциите за вота на нейна територия. Което нито е нормално, нито е по правилата на европейската система, на която, странно защо, се позовава споменатият Мюфтюоглу.
Срещу турската агитация за партията на Местан реагира и Съветът за електронни медии, след като посланикът Сюлейман Гьокче цъфна в предизборния клип на коалицията начело с ДОСТ. Регулаторът взе решение да сезира външното ни министерство, с което подкрепи дипломатическата му стъпка срещу намесата на Анкара в българския политически процес. Не е ясно само защо българската реакция се ограничава с действията на заместник външния министър Бойко Мирчев? Срещу арогантните действия на държава, която воюва със собствения си народ, мълчи президентът, мълчи премиерът, мълчат лидерите на основните партии.