Ако Бялата книга беше публикувана преди две години – през 2015-а година, когато беше замислена, тогава може би бихме могли да кажем, че е в някаква степен, донякъде напредничав документ. Обаче днес – през 2017-а година, този документ, не че не казва верни неща – всичко, които вътре е казано е вярно, но то не е много актуално. Това заяви бившият министър на външните работи и председател на Атлантическия клуб Соломон Паси в интервю за БНР.
"Това, което Бялата книга не ни казва, е много по-важно от това, което ни казва. В нея липсва основният днешен проблем – миграционният натиск към Стария континент. Тя не ни очертава основният проблем, с който трябва да се справи Европа, а тя просто ни казва как Европа да бъде по-красива. Основният непосредствен проблем това е миграционната криза. Този документ не дава решение за миграционната криза, нещо повече, този документ не извежда миграционната криза като основен проблем на Европейския съюз. Настина ние се занимаваме с несъщественото, в момента в който същественото чука на вратата на вратата с огромна скорост и с всичка сила", обясни Паси.
Той смята, че вторият, но не толкова непосредствен проблем, който също не получава решение в тази Бяла книга, това е възвръщането на здравината на трансатлантическата връзка.
"Досега американците се грижеха за трансатлантическата връзка много повече отколкото нас, но време е Европа да вземе своите съдби в своите ръце", отбеляза Паси.