Държавата удари джакпот с виртуалните казина

Откриване на Балканското изложение на развлекателната и игрална индустрия (BEGE Expo) и Източноевропейската конференция на игралната индустрия (EEGS). рулетка хазарт

Държавата удвои постъпленията в бюджета от онлайн хазартни игри. Според официалните данни на Министерството на финансите платените такси за виртуално организиране на хазартни игри през 2016-а са на сума 124.8 млн. лева. Година по-рано тези приходи са били 96.6 млн. лв., а през 2014-а – 60.4 млн. лева.  

"Увеличението им се дължи на въвеждането на двукомпонентната такса за онлайн хазарт“, обясни пред "БАНКЕРЪ" бившият шеф на Държавната комисия по хазарта адвокат Димитър Терзиев.

Напомняме, че ключови промени в Закона за хазарта бяха приети в края на 2013-та. Една от основните им цели беше големите онлайн оператори, които действат в България чрез външни сайтове, но плащат данъци в страната, в която са лицензирани, да започнат да плащат налозите у нас. Преди това данъчната тежест за онлайн казината и за тези в традиционните обекти за игра не беше диференцирана. При предишния режим залозите и в двата случая се облагаха с 15% върху стойността на направените залози за всяка игра. За хазартните игри, за които се събират такси и комисиони за участие – данък в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисиони.  

Сега таксите зависят от това дали хазартната игра е виртуална, или се разиграва в истинска игрална зала.

При онлайн залозите налогът се дели на два компонента. Единият е сумата от 100 хил. лв., която се плаща еднократно при получаване на лиценз за организатор на хазартни игри. Вторият е ежемесечната такса в размер на 20% върху нетните приходи – става въпрос за разликата между направените залози и изплатените печалби. Тези такси се събират от Държавната агенция по хазарта.

Според председателя на Асоциацията на хазартните оператори Ангел Ирибозов в световен мащаб приходите от онлайн хазарт са около 10 процента. В близките години обаче се очаква те да достигнат до 15% от общите приходи от хазарт. Сега те са около 500 млрд. долара.

"В България тенденцията е същата и от числата става ясно, че в сектора има движение. Все пак лицензирани оператори у нас действат от не повече от две години и тепърва набират скорост", допълни Ирибозов. 

За организаторите на традиционни хазартни игри облагането се различава. Те са задължени на всеки три месеца да заплащат данъци на база на броя на игралните съоръжения в игралната зала. За игрален автомат например таксата е 500 лв., за рулетка или маса за игри на карти налогът е 22 хил. лева. Данъците от този вид хазарт се внасят в Националната агенция за приходите. За миналата година приходната агенция е събрала от традиционните казина около 70 млн. лева.

Така общо за 2016 г. приходите от онлайн и офлайн хазарта възлизат на 200 млн. лв., което е с 32% повече спрямо сумата, събрана през 2015-а.

Оказва се, че у нас броят на игралните автомати е сравнително малък в сравнение с останалите страни от Европейския съюз. В Италия на 151 души се пада един автомат, в Португалия има една ротативка на 200 души, а в Германия – един на 390 души. У нас съотношението игрален автомат към брой хора е 1 към 360. 

Данъците, които България налага за този вид дейност, са сравнително високи в сравнение с европейските, каза Димитър Терзиев.

"В Италия, за да не се стига до постоянно блокиране на едни и същи нелегални сайтове за залози, са въвели обща данъчна ставка от 5 на сто. Друга страна с ниски данъци за хазарт е Малта. Там таксите са в процент, в зависимост от класа на оператора плюс твърда сума от 3 хил. до 5 хил. евро на месец. Във Великобритания данъците за онлайн хазарт също са по-ниски“, посочи Терзиев. По думите му при обичайния хазарт допълнителните такси правят данъчната тежест особено висока.Това са например 12% допълнителен годишен данък върху напитките, които организаторите предлагат на клиентите си (най-често безплатно).

"Не са много кандидатите да работят като легални наземни оператори, които биха могли да издържат на тези условия“, коментира той.

Според експерта борбата с нелегалния хазарт дава своите резултати. По-успешно засега върви пресичането на нелегалния хазарт извън виртуалните пространства.

"Намалели са обектите, в които се организират нелегални хазартни игри. Борбата с електронния хазарт е по-трудна. Това е така, защото блокирането на страници лесно може да се прескочи – сменя се сайтът, добавя се цифра в адреса или се променя разширението му“, обясни Терзиев. По думите му размерите на нелегалния хазарт в страната не са големи на фона на потенциала на пазара и не пречат на развитието на дейността на лицензираните организатори на игри. При сегашните условия "има съчетаване на интересите на бизнеса и на държавната администрация", посочи той.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст