Програмата – за всекиго по нещо

борисов симеонов сидеров

Лидерите на ГЕРБ и "Обединени патриоти" обявиха в четвъртък (13 април), че след триседмичен усилен труд общата стратегическа програма на бъдещото коалиционно управление е готова. Председателят на НФСБ Валери Симеонов обясни, че тя е от 21 страници като символичен знак, че управлението ще трае четири години, т.е. пълен мандат до 2021-ва. "Независимо от нашите различия в началото на преговорния процес изработихме този документ, който ще бъде основополагащият, с който ще се реализира бъдещият управленски проект – Програмата '17-'21. Ние се подписваме под един документ, който сме твърдо решени да реализираме", обяви Симеонов. 

За бившия и бъдещ премиер Бойко Борисов е изключително важно да изкара поне един пълен мандат – третият. Защото, ако пак не успее, на следващите избори ще плати висока цена. Това го принуди да потърси подкрепа дори от опозицията поне за най-важните за страната въпроси.

"Върнахме управлението с цел народът да може да се произнесе как и по какъв начин да бъде управляван. Ако не бяхме направили тези компромиси, БСП и Обединените патриоти не могат да направят коалиция, дори и с "Воля". Бяхме заявили, че нашите партньори при такова развитие на изборите ще бъдат "Обединени патриоти" и Реформаторският блок. Затова ни беше лесно да определим с кого да управляваме", обясни ситуацията Борисов. Той посочи също така, че ГЕРБ са отстъпили по отношение на пенсиите, а патриотите  – в други неща, но "винаги сме се ръководили от принципа "България над всичко".

Борисов още веднъж подчерта колко важно е било в България да се сформира правителство, включително и с оглед на сложното международно положение. По думите му "ние с БСП не можем, с ДПС не можем – чисто математически нямаше да се получи мнозинство и трябваше отново да отидем на избори. Като отчетем и безспорно слабото служебно правителство, още месеци без парламент е дори рисково".

Общо 18 са секторите, залегнали в управленската програма. Един от приоритетите във външната политика ще е присъединяването на България към Шенген, както и търсенето на устойчиво решение за спиране на мигрантския поток откъм турската граница. Съвсем очаквано любимата тема на Бойко Борисов – магистралите и инфраструктурата, също не е  пропусната, при това в цели два сектора – регионалното развитие и транспорта. В първия пестеливо е посочено, че ще се работи за завършване на магистралния пръстен и модернизиране на пътната мрежа. Няколко страници по-надолу обаче размахът вече става впечатляващ – ускорено изграждане на "Хемус", довършването на "Струма", аутобан от Калотина до София, доизграждане на Южната дъга на столичното околовръстно, скоростни пътища Русе – Велико Търново, Видин – София и Бургас – "Слънчев бряг", обход на Пловдив и за капак тунел под Шипка. Но като изключим финансирането за "Струма", всички останали обекти спокойно може да се причислят към сферата на добрите пожелания предвид милиардите левове, необходими за тях. Надеждите очевидно са част от парите да дойдат от въвеждането на електронна винетка за леки коли и тол такса за изминато разстояние за тежкотоварните автомобили – процедура, за чието приключване ще са необходими минимум две години. Ще продължи и изключително спорната програма за саниране, като в нея вече ще бъдат включени и тухлени постройки. Прави впечатление, че сред транспортните приоритети на очерталата се вече управленска коалиция липсва и думичка за концесията на столичното летище. Тази изключително чувствителна тема донесе много негативи на предишния кабинет, а и от Патриотичния фронт бяха против процедурата, спряна преди дни от служебното правителство. 

"Чрез системно провеждане на политики за модернизация на страната и ускоряване на растежа ще работим за БВП от 120 млрд. лева… При изпълнение на мерките от тази програма гарантираме в рамките на мандата минимална работна заплата от 650 лв. и средна работна заплата от 1500 лв.", пише още в базовата програма, върху която ще се подпише и коалиционното споразумение между ГЕРБ и трите формации НФСБ, ВМРО и "Атака". Предвижда се още тази година минималната пенсия да стане от 1 юни 180 лв., а от 1 октомври – 200 лв., потвърди по-рано бившият финансов министър Владислав Горанов, който най-вероятно отново ще заема този пост. Учителските заплати също щели плавно да бъдат увеличени.

ГЕРБ и патриотите са се договорили и за полицейско присъствие във всяко населено място и териториално преразпределяне на кадровия ресурс, за да се увеличи униформеният полицейски състав в малките и средноголемите населени места. Наред с това се предвижда увеличаването на разходите за отбрана и достигане на ниво от 2% от БВП в края на предстоящия управленски мандат.

Валутният борд е неприкосновен до влизането на страната в еврозоната, се изтъква в стратегическата програма. Така до 2021-ва основна цел на България ще е интеграцията в европейската финансова инфраструктура. Всъщност, по отношение на финансите декларираните намерения не се различават от досегашната политика на ГЕРБ – стремеж към балансиран бюджет и борба със сивата икономика. Сред приоритетите на новото правителство ще е и запазването на данъчните ставки на преките данъци. Същевременно новите управници нямат намерение да променят ставките и прага за регистрация по ДДС, нито да въвеждат допълнителни данъчни облекчения

Дефицитът от 2017-а ще намалява, така че през 2020-а да се постигне балансиран бюджет, обещават от коалицията. Надделяло е предложението на патриотите за промяна в Административнопроцесуалния кодекс. То предвижда непроизнасянето в срок да се смята за мълчаливо съгласие. Крайната цел в тази област ще е свеждането на регулаторните режими до минимално изискуемите от европейското законодателство. Друг фокус е реализирането на всички мерки от стратегията за развитие на капиталовия пазар. Не липсват и обещания за засилен и ефективен следприватизационен и следконцесионен контрол.

При управлението на евросредствата стремежът ще е опростяване на кандидатстването по оперативните програми, а също и подготовка на дебата за бъдещето на кохезионната политика на ЕС след 2020 година.

Борисов отбеляза, че за конкретните министерски постове ще се разговаря след великденските празници. "Четох за някакви кабинети. Как ги знаят тези министри, след като аз дори не съм мислил по тази тема?! Поне за своите. Решихме първо да напишем документа, а след това да намерим подходящите хора", бе категоричен той.

Заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов пък коментира, че управленската програма ще е отделен документ, който вероятно ще е над 200 страници и ще описва подробно детайлите по управлението. Той прогнозира, че новото правителство ще е готово в началото на май и посочи дори конкретна евентуална дата – 4 май. По думите му единственият ясен пост за следващия кабинет е на бъдещия премиер Бойко Борисов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст