По-малко от три месеца след като влезе в Белия дом, Доналд Тръмп коренно промени позициите си по редица въпроси от външната политика.
По време на предизборната борба Тръмп определи НАТО като остаряла организация и изрази надежда за по-топли връзки с Русия. В същото време остро критикуваше Китай и го обвиняваше във валутни манипулации. На пресконференция с генералния секретар на пакта Йенс Столтенберг в Белия дом на 12 април американският президент обаче показа, че е променил позициите си по тези въпроси. Той сподели, че отношенията с Москва не се развиват добре, а тези с Пекин се подобряват. На първо място обаче Тръмп изтъкна, че Северноатлантическият алианс отлично се приспособява към глобалните предизвикателства.
"Казах, че е остарял. Вече не е остарял", отбеляза Тръмп за съюза. Той заяви също така, че е ангажиран със съюзниците си в НАТО и че ще работи по справянето с бъдещи предизвикателства като миграцията и тероризма. Тръмп обърна особено внимание на борбата с радикалните ислямисти и призова алианса да помогне за решаване на кризата в Сирия. Все пак стопанинът на Белия дом не пропусна да призове съюзните държави да изпълнят обещанията си да изразходват повече средства за отбрана и да достигнат уговореното равнище от 2% от БВП.
В отговор Йенс Столтенберг изтъкна, че е имал отлична и продуктивна среща в Овалния кабинет. Той благодари на Тръмп за подканата му към съюзническите страни да увеличат разходите си за отбрана. По думите на Столтенберг справедливото разпределение на товара е водещият му приоритет, откакто е заел поста. Той допълни, че за пръв път от много години през 2016-а е установено увеличение от 3.8% в разходите за отбрана сред страните членки на НАТО, което възлиза на 10 млрд. долара и обръща досегашната тенденция на спад в разходите.
Обратът спрямо Русия и НАТО може да успокои американските съюзници в Европа, които бяха смутени от реверансите му към Москва преди избирането му, отбелязва Ройтерс. А изявленията му за сближаване с китайския президент Си Дзинпин могат да предизвикат смут в Азия, където редица американски съюзници са притеснени от китайското надигане.
Видимият завой на Тръмп към по-конвенционална външна политика идва на фона на борби за влияние в антуража му и по-специално на намаляването на влиянието на главния му стратег, противника на вашингтонския естаблишмънт Стив Банън. Според източници на Ройтерс Банън, който неотдавна бе отстранен от президентския съвет за национална сигурност, е в конфликт с политически по-консервативния главен съветник на Тръмп Джаред Къшнър и президентът е склонен да вземе страната на Къшнър, който е и негов зет.