Нередностите на турския референдум може да са повлияли на резултата от вота, заяви Алев Корун, член на мисията за наблюдение на вота на Съвета на Европа, предаде Ройтерс.
Корун, австрийски депутат, заяви още пред радио О Ер Еф, че има подозрения, че 2,5 милиона гласа може да са били манипулирани.
"Това е свързано с факта, че законът разрешава единствено официални пликове за гласуването. Висшата избирателна комисия обаче реши, макар и това да бе против закона, че и пликове без официален печат следва да бъдат приемани", добави Корун.
Международните наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) заявиха, че кампанията за гласуване с „Не“ на референдума в Турция се е сблъскала с множество препятствия като липса на свобода на изразяване, сплашване и ограничен достъп до медиите.
От ОССЕ коментираха и предполагаема злоупотреба с обществени средства от страна на президента Реджеп Тайип Ердоган. От Организацията също така отбелязаха решението да бъде разрешена употребата на бюлетини без официален печат, означаващ ги като легитимни.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган отхвърля критиките, че референдумът в Турция не е отговарял на международните стандарти.
В речта си пред свои привърженици пред президентския дворец в Анкара той каза на международните наблюдатели "да си знаят мястото".
Лидерът на основната опозиционна сила в Турция – Народнорепубликанската партия (НРП) – призова политическите партии за нова конституция, която да бъде изготвена в разбирателство, предаде турската частна телевизия НТВ.