Томислав Дончев, заместник-министър председател
Откакто ГЕРБ спечели последните парламентарни избори и се заговори за третия кабинет на Бойко Борисов, единственото име, за което никой нямаше съмнения, че ще участва в управлението, бе това на Томислав Дончев. През годините той се доказа като професионалист, говорещ на езика на Брюксел, като гарант за изпълнението на еврофондовете, както и като познавач на тънкостите при обществените поръчки. Доказателство за доверието на Борисов към Дончев бе и факта, че в предизборната кампания двамата бяха един до друг и на терен и в телевизионните студия.
Екатерина Захариева, вицепремиер по правосъдната реформа и министър на външните работи
Едновремешната заместничка на Росен Плевнелиев в Министерството на регионалното развитие и благоустройството се оказа същински дялан камък. И след години, ако някой изучава биографията й, ще има само да цъка с език. Родената в Пазарджик Екатерина Захариева е завършила местната Eзикова гимназия "Бертолт Брехт", след което се дипломира като магистър по "Право" от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Началото на юридическата й кариера датира от 2001 г., като две години работи като адвокат. Прекъсва практиката си през 2003 г., когато е назначена за юрисконсулт в Министерството на околната среда и водите – по време на мандата на Долорес Арсенова (НДСВ). Захариева остава в екоминистерството и след 2005 г., когато министър става Джевдет Чакъров (ДПС).
През 2007 г. именно той я назначава за директор на дирекция "Правно-нормативно и административно обслужване". Ефективната политическа кариера на Захариева обаче започва през 2009-а, когато става заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството при министър Росен Плевнелиев. По-късно (през 2011 г.) избрания за президент Плевнелиев взе Захариева със себе си на "Дондуков 2", като и даде ролята на главен секретар на администрация.
Логично Захариева бе назначена от президента Плевнелиев за вицепремиер и министър на регионалното развитие в служебния кабинет на Марин Райков. А веднага след формирането на новото редовно правителство на Пламен Орешарски, тя се върна в президнетската администрация, но вече по-висок пост – началник на кабинета на президента.
През август 2014 г. "дясната ръка" на Плевнелиев влезе и във второто сформирано от него служебно правителство с премиер Георги Близнашки. Тогава тя отново зае позицията на служебен вицепремиер, но този път ресорът й беше разширен с контрол върху икономическа политика и енергетиката. Съвместно с тази длъжност тя бе още министър на регионалното развитие и на инвестиционното проектиране.
В края на 2015-а Екатерина Захариева стана част и от втория кабинет на Бойко Борисов. Там тя влезе в ролята на правосъден министър на мястото на Христо Иванов. Сега, в третото правителство на Борисов пък й се дава Министерството на външните работи. Но като вицепремиер ще продължи да отговаря и за съдебната реформа. Накратко: Четири пъти министър и три пъти вицепремиер, при това с различни ресори. Как да не й завиди човек.
Иначе Екатерина Захариева е съпруга на арх. Ангел Захариев – един от проектантите на Бизнес парк София, съосновател на архитектурното бюро "А и А Архитекти" ООД.
Валери Симеонов, вицепремиер по икономическата и демографска политика
От помощник-технически ръководител в "Трансстрой" до заместник-министър председател с ресор икономика. Валери Симеонов определено изигра добре картите си в политическата игра. Точно 7 години след като основа партия "Национален фронт за спасение на България", той се изкачи до един от най-високите постове в държавата. Нелепото е, че този му успех е гарниран с най-големия му опонент през последните години – лидерът на Атака Волен Сидеров. Но в името на добрия резултат на изборите подобни свади бързо се забравят.
Иначе Симеонов има интересна история. Както споменахме трудовата си кариера той започва в "Трансстрой", след което постъпва в отдела по реконструкции на "Летище Бургас". Плавал е в Атлантическия океан с траулери на "Океански риболов", като електромеханик. От 1985 г. до 1991 г. е енергетик в металургичния комбинат край Дебелт. Там е бил синдикален лидер, а след промените става един от основателите на СДС – Бургас. През 1991 г. създава и първата си фирма – за монтаж на таксиметрови апарати. После идва кабелната телевизионна мрежа и телевизия СКАТ.
На местните избори през 2007 г. Симеонов е избран от листата на партия Атака за председател на общинския съвет в Бургас, но две години по-късно напускат партията и прекъсва и контактите си с Волен Сидеров.
Бисер Петков, министър на труда и социалната политика
Болната трема с пенсиите и социалните помощи този път ще бъде поверена на специалист в бранша. През последните 6 години Бисер Петков управляваше Националния осигурителен институт. Той бе избран за първи път през септември 2011 година, а през юли 2016-а парламентът му даде втори мандат на тази длъжност. 53-годишният Петков е доктор по икономика, преподавател в УНСС, където през 2012 г. е избран за доцент и ръководител на катедра "Икономика на търговията" във факултет "Икономика на инфраструктурата". През 2002-а и 2003 г. е бил председател на Държавната агенция за осигурителен надзор към Министерския съвет. Става зам.-председател на Комисията за финансов надзор през март 2003 г., с решение на Народното събрание. Там ръководи управление "Осигурителен надзор" до май 2009 година.
Нено Димов, министър на околната среда и водите