ДПС може да промени позицията си в последния момент и да подкрепи законопроекта за мажоритарна избирателна система по модела на "Шоуто на Слави", който е внесен от парламентарната група на ГЕРБ. Такъв анонс даде в кулоарите на Народното събрание заместник-председателят на правната комисия Хамид Хамид на 17 май, след като депутатите приключиха половинчасовата си работа за деня.
Хамид уточни, че това е негово лично мнение, но щял да убеждава в тази теза колегите си от Движението, когато се съберат да обсъждат въпроса. По думите му официална позиция на ДПС все още няма. "Аз съм изтъквал досега на няколко пъти аргументи относно мажоритарната система и те са били в посока против, но сега мисля да предложа на моите колеги народни представители аргументи в полза и да подкрепим законопроекта", отбеляза депутатът. За да обясни тази евентуална метаморфоза, той припомни една реплика на председателя на партията. В края на миналата година при първите дебати по въпроса в 43-ия парламент почти веднага след проведения референдум Мустафа Карадайъ каза: "Нека, който внася нещо, воден от популистически подбуди, да внимава какво внася, да не вземем случайно да го подкрепим…"
Хамид допълни, че и ДПС ще внесе свои промени в Изборния кодекс, ще настоява районирането да е част от самия законопроект и да бъде описано вътре.
Досега Движението беше твърдо против мажоритарното гласуване, но ако реши наистина да го подкрепи, то ще мине през пленарната зала. С гласовете само на Бойко-Борисовата партия (95) и на "Воля" (12) това нямаше как да стане. С депутатите на ДПС, които са 25, вече ще се събере нужното мнозинство за мажоритарната система с абсолютно мнозинство в два тура. (Изгоненият от формацията Ангел Исаев, който стана независим, предварително обяви, че ще подкрепя решенията на ГЕРБ в парламента).
Засега не е ясно как коалиционният партньор на ГЕРБ в управлението – "Обединените патриоти", ще погледнат на един такъв обрат. Те не са променили позицията си, която е категорично против мажоритарния вот.
Междувременно се разбра, че работна група към Изпълнителното бюро на БСП подготвя законопроект за смесена избирателна система по модела на германската, в която има и мажоритарни кандидати, и партийни листи, а резултатът, т.е. броят на избраните депутати, винаги е "плаващ". В групата са поканени юристи, социолози, политолози, както и бивши членове на ЦИК, между които Юрий Асланов, Пламен Киров, Румяна Сидерова. В нея участва и заместник-председателят на лявата парламентарна група – юристът Филип Попов.
Социологът Асланов разясни, че целта на законопроекта на социалистите е да бъдат спазени три принципа: на справедливо представителство на регионите; на политическо представителство за партиите, които преминават 4-процентната бариера, а преференциалният вот се заменя с мажоритарен избор. Половината депутати – 120, ще се избират, както досега, от многомандатни избирателни райони, другата половина – от едномандатни. За да не се налагат промени в конституцията обаче, многомандатните райони ще останат 31, които от своя страна ще бъдат разделени на 120 едномандатни. Гласовете, събрани от мажоритарен кандидат, който не се класира за парламента, ще се преливат към пропорционалната листа на същата партия. Така съответната формация има повече шансове да премине бариерата за влизане в Сградата на съединението. Ако мажоритарен депутат стане министър или напусне Народното събрание по друга причина, ще се провеждат частични избори в неговия район.
И експертите на БСП, и специалистите на останалите партии са наясно, че подводните камъни се крият в районирането. "В районирането е заровено кучето. Правителството може така да промени границите на едномандатните райони, че да се самоназначи за победител на изборите", смята Асланов. Затова според него районирането би трябвало да се направи от независим орган. Такава е и тезата на ГЕРБ, които се опитват в техния законопроект да прехвърлят този "горещ картоф" на администрацията на президента.
Проектът на БСП за смесена избирателна система вероятно ще е готов към средата на юни. Така дебатът за промените в Изборния кодекс ще може да започне още преди лятната ваканция на депутатите. Ще припомним, че миналата седмица народни представители от ГЕРБ, начело с председателя на парламентарната група Цветан Цветанов, внесоха законопроект за чиста мажоритарна избирателна система в два тура. Формулировката е такава, каквато беше в зададения на референдума въпрос, на който 2,5 млн. български граждани са отговорили с "да".