Възнагражденията в страната могат да тръгнат нагоре, ако нископлатеният труд продължи своя път на изток. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов пред "Нова телевизия". Той даде за пример шивашката индустрия.
"Първоначално е имало най-много шивачки във Великобритания. Постепенно тази дейност е започнала да се изнася на изток. Може би е време нископлатеният труд да продължи да се мести на изток и от България", обясни Горанов.
"Няма да бъде намалена минималната работна заплата", увери финансовият министър по повод решението на Върховния административен съд (ВАС) да отмени постановлението на Министерския съвет, с което формално бе фиксирана минимална работна заплата от 460 лв., считано от 1 януари 2017 г.
Горанов каза че решението ще бъде обжалвано, като пред съда ще бъдат представени всички необходими документи, за да не се стига до намаляване на минималните заплати. Според него ВАС ще се съобрази с аргументите на правителството. По думите му предходният кабинет на Бойко Борисов е допуснал пропуск, за да се получи тази ситуация, като посочи конкретно за виновни администрацията на социалното министерство.
Финансовият министър разкри, че около 20% от получаващите инвалидни пенсии използват неистинска или неотговаряща на истината експертиза. По думите му обаче, резервите в този сектор не могат да покрият вдигането на всички останали пенсии. "Все пак несправедливостта да лъжеш системата трябва да бъде спряна", посочи Горанов.
"Ако се ограничи злоупотребата с инвалидност и с временна неработоспособност, стотици милиони ще останат свободни в социалната система за хора, които действително се нуждаят", уточни той.