Кадрови решения на Съдийската колегия на ВСС

Висш съдебен съвет ВСС

По предложение на Комисията по атестирането и конкурсите (КАК) Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет реши към предложенията за откриване на процедури на основание чл. 196 от Закона за съдебната власт, оправомощените лица по чл. 203, ал. 3 от ЗСВ да посочват правната материя на разглежданите от атестирания магистрат дела, както и да представят справка за периода, в който атестираният е работил реално в органите на съдебната власт, с оглед изискването на чл. 10, ал. 2 от Наредба № 2 за показателите, методиката и реда за атестиране на съдия, председател и заместник-председател на съда.

В мотивите към предложените указания КАК посочва, че тя на основание чл. 56 от Наредба № 2 определя атестационен състав, като в него се включват съдии, компетентни по правната материя на разгледаните от атестирания магистрат дела. Съгласно чл. 10, ал. 2 от цитираната Наредба се изисква минимум две години реално положен труд от магистрата като гаранция за провеждането на атестирането и постигане на заложената в закона цел – да се преценят качествата и професионалната компетентност на съдиите, чрез посочените в закона критерии.

Липсата на реално положен двугодишен магистратски труд се приема като отрицателна предпоставка за откриване на процедура по атестирането на магистрата

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет обсъди и прие, че § 206, ал. 3 от ПЗР на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт (в сила от 09.08.2016 г.) е относим към съдиите, които имат придобит статут за несменяемост и проведени две периодични атестирания на основание чл. 196, т. 2 от ЗСВ.

Колегията се съобрази с представените от Комисията по атестирането и конкурсите мотиви, че съгласно посочената разпоредба съдия, прокурор или следовател, назначен до влизането в сила на този закон, не се атестира периодично след получаване по новия ред на две последователни положителни комплексни оценки по чл. 196, т. 3 от ЗСВ. Разпоредбата изрично предвижда всички магистрати да бъдат атестирани по новия ред, независимо от това, дали до влизане в сила на закона те са придобили статут на несменяемост и са атестирани периодично, или са съдии, на които до влизане в сила на този закон изобщо не е провеждано атестиране.

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет обсъди и прие становище на Комисията по атестирането и конкурсите във връзка с обективната невъзможност младшите съдии, както и съдиите – членове на въззивни състави, да бъдат атестирани по специфичния критерий „умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол“. Според него при атестирането и попълването на Единния атестационен формуляр на младшите съдии и съдиите, членове на въззивни състави, които не водят протокол, е необходимо да се поставят максимален брой точки по специфичния критерий „умение за водене на съдебно заседание и съставяне на протокол“, предвиден в чл. 199, т. 2 от Закона за съдебната власт, във връзка с чл. 36 от Наредба № 2 за показателите, методиката и реда за атестиране на съдия, председател и заместник – председател на съд, като тежестта се поставя върху словесните констатации (оценка) по този критерий за всеки конкретен случай.

В мотивите си КАК се обосновава, че съществува обективна невъзможност младшите съдии и съдиите, които са членове на въззивни състави, но не ги председателстват, да осъществяват посочените дейности по водене на съдебно заседание и съставяне на протокол, тъй като според процесуалните закони тези правомощия са предоставени единствено на председателите на състави. Съгласно чл. 83 от ЗСВ съставът се председателства от най-старшия по длъжност или ранг съдия. Правомощията му са разписани също в чл. 266, ал. 1 от Наказателно-процесуалния кодекс и в чл. 273 от Гражданския процесуален кодекс, вр. чл. 141, ал. 1 от ГПК. КАК изразява становище, че младшите съдии и съдиите, членове на въззивни състави, които не водят съдебно заседание, не следва да бъдат ощетени при атестирането им, тъй като те обективно нямат вина за това, и ще бъдат поставени в условията на неравнопоставеност при атестирането и оценката им няма да отрази обективно притежаваните от тях професионални качества.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст