Оглупее ли умният телефон – следят ви!

смарт

Ако батерията на мобилния ви телефон загрява във време, когато не го използвате – значи сте обект на наблюдение, твърдят експерти по сигурност. Те уточняват, че всички видове мобилни телефони могат да бъдат подслушвани чрез съответен софтуер. Приложенията работят скрито и са невидими за собственика на телефона, но са в състояние да разкрият и най-съкровените му тайни.

Един от признаците за инсталиран шпионски софтуер в телефона е бързото изчерпване на батерията му. Друг признак е, когато батерията е загряла, но телефонът не е бил използван. А когато установите, че телефонът непрестанно търси и обновява местоположението си, много е възможно някой да събира данни за вас чрез шпионски софтуер. Обикновено тези данни се прехвърлят към специална онлайн платформа, откъдето се ползват по предназначение.

Спецовете уточняват също, че когато умният телефон се държи като оглупял – бави се при изключване, рестартира се изневиделица, забива, екранът му изгасва и се заключва без видима причина – това може да е сигнал за инсталиран зловреден софтуер. Необичайно бързото изчерпване на интернет трафика също може да е белег за наличие на такава програма. Подобни софтуери могат да записват разговори, правят снимки, събират данни за местоположение, копират контакти, съобщения и качват цялата тази информация на създадени за целта интернет платформи.

Заразяването на телефона може да стане чрез пряк физически достъп или дистанционно – през iCloud, bluetooth, през wi-fi мрежи в заведения, офиси, институции. Обикновено хакерите създават дублиращи wi-fi мрежи, които собственикът на телефона най-често използва. Възможно е също така инсталирането да стане, след като сте получили някакъв линк и покана за безплатно сваляне на приложение, което от своя страна започва скрита инсталация на шпионската програма. Ето защо експертите по киберсигурност съветват да не се ползват случайни wi-fi мрежи, винаги да се изключва wi-fi модулът на телефона, когато не се използва. Това е важно, защото когато не е изключен, телефонът винаги търси връзка с познати за него мрежи. А за по-голяма сигурност добра работа ще свърши паролата за заключване, твърдят експертите. Съществуват и безплатни приложения за допълнителна сигурност – за операционна система Android те са Screen Off and Lock и Lock Screen Widget. Единственият сигурен начин за установяване дали телефонът ви е заразен с такъв софтуер е проверка със специално устройство, анализиращо радиочестотния спектър на активност около телефона.

Приложенията Skype, Viber и месинджър на Facebook също не са добре защитени от следене и подслушване. Според анализ на компанията Electronic Frontier Foundation най-масовите месинджъри имат най-ниски оценки за сигурност на комуникациите. Viber има оценка 1 по седембална скала. В опита да подобри сигурността през 2016 г. Viber въведе криптиране от край до край за съобщенията и обажданията, които се осъществяват в мрежата му.  Компанията посочва, че е възможно да предоставя данни за потребителите си на разследващи органи и спецслужби, когато има данни за престъпна и терористична дейност. В същото време специалистите успокояват потребителите, че съобщенията, които си изпращат те, не се пазят на сървърите на Viber. Така че дори и ЦРУ да поиска данни, всъщност ще получи т.нар. метаданни – на кого и по кое време е писано  съобщение, на кого сте звънели.

Viber лесно би могъл да се подслушва. Приложението позволява към основния акаунт да се инсталират вторични устройства, така че Viber може да се използва не само на телефона, но и на лаптопа. Експертите описват схемата за инсталиране на шпионски софтуер така: ако вие ми дадете вашия телефон и аз знам телефонния ви номер, бих могъл да инсталирам вашия Viber на моя лаптоп и да следя цялата ви комуникация. За да не се случи това, просто деактивирайте акаунта си. При деактивирането на Viber на смартфона акаунтът ви автоматично се деактивира и на всички останали устройства, на които е инсталиран, сочат експертите.

Месинджърът на Facebook е с оценка за сигурност 2. Той има само криптирана връзка и одит от външни експерти по сигурността, които дават някаква, но все пак гаранция за сигурност. Whatsapp е със същата оценка. Две точки получава и Hangouts на Google, която иначе може да се похвали с една от най-добрите и сравнително сигурни имейл услуги. Skype също се нарежда сред "двойкаджиите", макар че предлага по-добра защита за обаждания и видеоразговори. Това се дължи на възможността за криптиране на съобщенията така, че дори и разработчиците на приложението да не могат да ги четат. Но все пак Skype си остава проблемен, тъй като предоставя сравнително лесни възможности за компрометиране на цялата система чрез хакерска атака, и няма надеждна система за удостоверяване на идентичността.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст