Депутатите почетоха Деня на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България – 2 юни. Парламентарният контрол започна с декларации от трибуната на Народното събрание от името на двете най-големи групи – на ГЕРБ и на БСП.
"Денят на Ботев ни напомня, че всички ние сме длъжници. Ден, който ни припомня, че за българите има думи, които носят огромна сила – чест, достойнство, правда, свобода. Те са белязали миналото ни", сподели Галя Захариева от ГЕРБ.
Тя също така изтъкна, че с тези думи са извезани знамената ни и с тях са изричани кървави клетви.
"Денят на Ботев е ден, който ни напомня, че сме длъжници пред светлите идеали, които са следвали загиналите. Днес се прекланяме пред героизма, който идва с мириса на кръв, със звука на стонове, юнашки, бесни. Ние сме благословени с най-високата мисия да бъдем българи всяка минута, с всяка своя мисъл и постъпка, да заставаме зад своите решения, водени от мисълта за България", подчерта Захариева.
Декларацията на левицата пък бе изчетена от Иво Христов.
"2 юни не е дата, 2 юни трябва да бъде всеки ден. На 2 юни трябва да си помислим за това безразличие, с което, с широко затворени очи, гледаме как си отива България. Нашата страна изтича поради това, че не виждаме ценност в нея, с широко затворени очи виждаме как отношенията ни са се превърнали в отношения на врагове“, каза Христов.
Според програмата на Народното събрание по време на парламентарния контрол седем министри от кабинета "Борисов 3“ ще отговарят на депутатските въпроси.












