ЕС може да позволи на банките в затруднение да спират изплащането на депозити

евро

Европейският съюз обмисля приемането на мерки, които биха позволили да се спира временно тегленето на депозити от изпаднали в затруднение банки. Това съобщи "Ройтерс", цитирайки проектодокумент по въпроса.

Предложението цели да подпомогне спасяването на банки, които са обречени, или на такива, които е вероятно да фалират. Критиците му обаче посочват, че то може да насърчи изтеглянето на депозити, ако се разпространят слухове за някоя институция, че е в недобро състояние. Предложението е факт по-малко от два месеца след като испанската Banco Popular стана обект на масово теглене на депозити, което допринесе за колапса й.

Проектът идва и на фона на дискусиите в отделните европейски страни за това как да се постъпва с изпаднали в затруднение банки около десетилетие след началото на финансовата криза, през която на Европейската централна банка се наложи да напечата милиарди евро, за да овладее продължителен икономически спад.

Правомощието да се блокира временно изтеглянето на депозити е "жизнеспособна опция". Такава е позицията на Естония по казуса, която е в момента ротационен председател на ЕС. Страни като Германия също подкрепят такава общоевропейска мярка. "Желанието ни е да предпазим от фалит затруднени банки", коментира анонимен представител на германското правителството пред "Ройтерс".

Естонското предложение е обсъдено на 13 юли, но решение не е взето, съобщават от Брюксел пред агенцията. Очаква се обсъжданията да продължат през септември. Текстът не може да влезе в сила без одобрението на Европейския парламент. Ако се приеме, документът ще бъде в противоречие с предложението на Европейската комисия от ноември, което цели да се подсилят правомощията на националните надзорни институции в казуси с масово изтегляне на депозити. То обаче предвижда да се изключат от общото правило гарантираните депозити, тоест тези до 100 хил. евро.

Естонското предложение предвижда изтеглянето да бъде блокирано в рамките на пет дни и удължено до максимум 20 работни дни при изключителни обстоятелства. Действащите в момента правила в рамките на ЕС позволяват двудневен отказ от изплащане на суми в банки в тежко състояние, но те изключват депозитите.

Много страни подкрепят спирането изплащането на суми от банки, поставени под надзор, но само ако в това време другите дейности на банката продължат да се изпълняват.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст