Предпочитаме книжа

Марио Драги

Петър Драмов

"УниКредит Булбанк" АД

 

Добрите финансови резултати неизменно активизират пазара. По-добрите от очакваното финансови резултати за полугодието на компаниите, търгувани на щатските фондови борси, рязко покачиха динамиката  им  и цените на акциите продължиха своя възход. Борсовият индекс Daw Jones Industrial Average се повиши до немислимите доскоро и недостигани никога досега в историята на борсовата търговия нива от 22 000 пункта.

От друга страна, увеличават се страховете, че инфлацията в най-голямата световна икономика забавя своя ход, а това е достатъчно основателна причина да се очаква ФЕД да не повиши скоро  основната лихва. Инвеститорите веднага реагираха и цената на 10-годишните държавни облигационни емисии се повиши с близо 50 цента.

Председателят на ЕЦБ разбуни духовете в края на юни, когато обяви намерение за драстична промяна на паричната политика в еврозоната. Веднага след това цената на държавните книжа се срина и доходността им, която е в обратнопропорционална зависимост, отхвърча нагоре. През последната една седмица обаче витаят слухове на пазара, че през септември Марио Драги ще притвори кранчето на финансовите стимули за банковата система, а през 2018 г. ще стартира и процедура по плавното изтегляне на раздадените пари. В същото време предлагането на нови емисии от ДЦК на пазара е доста оскъдно.

Не са за подценяване и геополитическите огнища на напрежение, а те никак не са малко. Полша на този етап много грубо погазва европейските ценности за независима съдебна система и ще бъде наказана. Предстоят избори в Германия на 24 септември. Каталуния иска независимост чрез насрочен за 1 октомври референдум. Шотландците, фламандците и баските са пред телевизорите в очакване на резултата. И в Източна Украйна се появяват нови републики, но с цената на много кръв. Там ситуацията наистина е взривоопасна. Всеки от тези фактори поотделно е достатъчно основание  за покупката на държавни книжа. Дилърите определено насочиха вниманието си към подценените според тях държавни ценни книжа, издадени от Южна и Източна Европа. Ето защо германските 10-годишни държавни облигации поскъпнаха с 40 евроцента, тези на Франция с 55 цента, на Испания – с 85 цента, на Италия – с 95 цента и на Португалия – със 105 цента.

Цените на българските  книжа продължават да чупят рекорди. Пазарната цена на най-дългосрочната ни емисия с падеж  през 2035 г. отскочи с цели 70 евроцента – до 104.26 евро за 100 номинал, и я делят само 33 цента от най-високата й достигана досега цена от 104.59 евро (на 9 септември 2016 г.). Доходността й се понижи до 2.814% на годишна база и е много близо до абсолютното дъно от 2.808% годишно. Цената на емисията ни с падеж 2028 г. скочи с 55 евроцента и достигна рекордно високата летва от 110.21 евро за 100 номинал. Доходността й удари недостигано досега дъно от 1.93% на годишна база. Цената на следващата по срочност емисия с падеж 2027 г. се повиши с 50 евроцента до 108.02 евро и също счупи рекорда, потапяйки доходността до абсолютното дъно от 1.71% на годишна база. При емисията ни с падеж 2024 г. покачването на цената с 40 евроцента не успя да отбележи нов рекорд, както и понижената й доходност с 6 базисни точки – до 1.22% на годишна база. Останалите две най-краткосрочни еврооблигационни емисии, търгувани на международните финансови пазари, подобриха предишните си постижения. Тази с падеж 2023 г. поскъпна с 25 евроцента и цената й отчете недостиганите никога досега 106.75 евро за 100 номинал, дърпайки доходността й до нови неподозирани низини от 0.65% годишно. Сделките с най-кратката ни емисия – с падеж 2022 г., вече се случват при 107.92 евро за 100 номинал, което също е абсолютен рекорд. Доходността им пък се понижи със 7 базисни пункта и достигайки 0.28% на годишна база, регистрира нова невиждана досега ниска стойност.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст