Четири чешки банки са прекалено големи, за да фалират

Migration Image

Чешката национална банка е определила четири местни банки, които биха могли да застрашат финансовата система на страната в случай на несъстоятелност, информира Hospodarske noviny (HN).

Централната банка не съобщава за момента имената на банките, но според икономистът Давид Марек това са CSOB, Ceska sporitelna, Komercni banka и UniCredit Bank.

Имайки предвид нашата значимост и тъй като сме част от групата UniCredit, бяхме включени в списъка на банките, които са важни за цялата система, казва Пьотр Плочек, говорител на чешката UniCredit Bank.
Четирите банки ще трябва да повишат капитала си с от 1% до 3% над определеното ниво, с цел да бъде намален риска от фалит. Според чешкото издание, клиентите на четирите най-големи банки няма да бъдат засегнати от промените. По всяка вероятност обаче, акционерите на кредитните институции ще бъдат натоварени с допълнителни разходи чрез по-ниски дивиденти.

Управителят на централната банка Мирослав Сингер обясни, че все още не е необходимо да бъдат извършвани парични интервенции. След шест поредни тримесечия на отрицателен растеж, макроикономическите показатели в Чехия започват да се подобряват. Въпреки това, все още не е сигурно дали Чешката република ще постигне устойчиво възстановяване на растежа.

Банките, които се определят като прекалено големи, за да фалират са финансови институции, които са от системно значение за финансовото здраве на банковата система и чийто фалит би предизвикал сериозни последици за страната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст