Брокерите в Хонконг ще загубят работата си

клм

Шефовете на Хонконгската фондова борса уведомиха брокерските компании, че ще закрият търговската си зала и ще я преоборудват в представителен хол. От октомври цялата търговия ще се реализира дистанционно и в електронен вид. 

Това решение назряваше отдавна. След откриването на борсата през 1985-а в помещението за наддавания се събираха до 500 търговци. Сега броят им е намалял до 30 и вместо обичайния шум и врява се е възцарила рядко прекъсвана тишина. С всяка година все по-малко брокерски структури изпращат свои представители в сградата. Електронната търговия е къде-къде по-практична.

Брокерите, много от които помнят раждането на борсата и са участвали лично в първите търгове, посрещат решението за закриване на търговската зала с известна тъга, но и с разбиране. В края на краищата това ги освобождава от плащането на скъпия наем за търговска маса.

Хонконгската фондова борса е втора по обем на операциите в света и безусловен лидер на един от най-стремително растящите финансови пазари в Източна Азия. Много нейни конкуренти в Токио, Франкфурт и други кътчета на света отдавна закриха търговските си зали. Но преходът към изцяло електронизирана платформа се удава много по-лесно на сравнително малките обекти. Големите стари борси се съпротивляват на този процес, защото традициите при тях са прекалено силни.

В този смисъл най-ярък пример е Нюйоркската борса, която е и най-голямата в света. Автоматизацията си е автоматизация, но всеки ден главната зала на Уолстрийт, както и преди 200 години, се изпълва с търговци с листове в ръце, които яростно викат и жестикулират. Борсовата търговия в Америка е мощен пласт от местната култура и в известен смисъл символ на американския начин на живот, от който никой не иска да се отказва.

Привържениците на търговията с "човешко лице" имат и съвсем практични аргументи в своя полза. Колкото и да е изненадващо, брокерите не правят много повече технически грешки от компютрите. Спецификата на работата е такава, че в залата попадат само най-пъргавите и съобразителните. На тях не могат да им попречат никакви хакери. И накрая, точно като при играчите на покер, търговците имат възможност да следят внимателно лицата на опонентите си.

Всъщност и в САЩ работните места във финансовия сектор намаляват с доста бързи темпове. През 2000 г. в отделението за търговия с акции на най-голямата инвестиционна банка в света Goldman Sachs са работили 600 служители. Към 2017-а те са намалели до двама. Търговците са заменени от сложни алгоритми, някои от които претендират за изкуствен интелект (програмите за самостоятелно обучение).

Уволнявайки едни служители, Goldman Sachs назначава други – инженери и програмисти, но така ли иначе броят на работните места е намалял три пъти. Това е изключително изгодно, защото заплатите на техническите сътрудници по правило са по-ниски. Освен това те заемат значително по-малко място, а наемите за помещения не са на последно място в списъка на разходите на  най-голямата инвестиционна банката.

Goldman Sachs планира да разшири програмата си за автоматизация и в други сектори като търговията с валута и инвестициите. Сега във финансовата институция работят около 9 хил. човека като програмистите са една трета от целия персонал. Алгоритмите и роботите поемат все повече работа, която по-рано са вършели хора.

Определени сфери от дейността, особено свързаните с изграждането на отношения с големи клиенти, със сигурност ще запазят човешкия си облик. Но други области до голяма степен ще бъдат автоматизирани.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст