Кадастърът ще си „говори“ с Имотния регистър

бюрокрация

През 2017-а светът говори за изкуствен интелект, умни и автономни коли, супербърз безжичен интернет и виртуални валути, а у нас тепърва ще се прави връзка между две от най-важните бази данни – имотния регистър и кадастъра. Ако щете вярвайте, но сега тези две системи, на които се базира целият сектор на недвижимите имоти, функционират напълно отделно една от друга и няма никакъв синхрон на информацията. Слава Богу, този абсурд, изглежда, ще остане в историята, след като заместник-министърът на правосъдието Десислава Алхадова е предложила за обществено обсъждане проект на Наредба за условията и реда за осъществяване на двустранната връзка и обмена на данни между тях.

Отговорностите по въвеждането и актуализирането на данните ще бъдат разделени между Агенцията по геодезия, картография и кадастър и Агенцията по вписванията. Въпросните институции също така ще трябва да приведат функционирането на своите деловодства в съответствие с процедурите за обработване на документи в информационните системи, като осигурят взаимен достъп и обмен помежду си, минимизират обема и дублирането на оригинали и копия на документите и максимално намалят използването на хартиен носител.

Идентификацията на недвижимите имоти ще се осъществява въз основа на идентификаторите и номерата на имотните партиди. В кадастралния регистър ще се отразява информацията от имотния регистър относно правото на собственост, ограничените вещни права, както и номера на имотната партида. В този случай данните от имотния регистър ще се приемат за достоверни и няма да могат да се променят от службите по геодезия, картография и кадастър. В Агенцията по вписванията пък ще се вписват данните от кадастъра за идентификатора на недвижимия имот, вида на имота, адреса, границите му, площта, начина на трайно ползване и предназначението му, както и етажността на сградата. Данните от кадастъра също ще се приемат за достоверни и няма да могат да се променят от службите по вписванията. При настъпили промени в кадастралните данни и данните, подлежащи на вписване в имотния регистър, новата информация ще се отразява автоматично.

Няма никакво съмнение, че ако тези предложения бъдат въведени на практика, ще се избегнат множество грешки и възможности за манипулации. Също така с премахването на изискването за представяне на някои официални документи на хартиен носител административната тежест върху гражданите и бизнеса ще намалее значително.

Крайният срок за представяне на становища и коментари по предложения от заместник-министър Алхадова проект на наредба е 13 септември. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст