Кой ще плаща сметката на СЕМ заради ТВ7?

Мария Стоянова

Кой ще плаща сметката с обезщетенията, за които Съветът за електронни медии (СЕМ) спокойно може да бъде осъден заради незаконното отнемане на лицензите на телевизиите ТВ7 и "Балкан Българска телевизия"? Въпросът е реторичен, разбира се – знаем кой плаща сметките в тази държава.

Да припомним, че на 13 септември 2016 г. СЕМ "дръпна шалтера" на ТВ7 с нейните производни канали "Нюз 7" и "Супер 7" с мотива, че са установили неверни данни в декларациите, които се подават при кандидатстване за лиценз. Едно от обстоятелствата, които трябва да декларират кандидатите да получат лиценз, е, че в последните пет години преди кандидатстването не са били обявявани в несъстоятелност или ликвидация.

През 2016 г. обаче бяха открити процедури по фалит както срещу "ТВ Седем" ЕАД, така и срещу "Балкан Българска телевизия". И от СЕМ решиха да приложат закона "по аналогия" – лицензите им бяха отнети с обяснението, че не са декларирали това обстоятелство при кандидатстването си. Само че, първо, тогава фалитът не е бил факт. И второ – Законът за радиото и телевизията въобще не предвижда лицензът да се отнема при изпадане в такава процедура впоследствие.  

Още през януари тази година тричленен състав на Върховния административен съд реши, че действията на СЕМ по отношение на ТВ 7 и "Супер 7" са били незаконни. На 7 август обаче това тяхно решение беше потвърдено и от петчленен състав на ВАС – последната възможна инстанция, която може да разгледа случая. Оттук нататък мърдане няма. "Балкан Българска телевизия" води аналогично дело. То обаче е минало само през първа инстанция – на 14 август друг състав на ВАС отменя решението на СЕМ и за тази телевизия.

Според съда СЕМ е отнел лицензите им в противоречие с изчерпателно посочените в закона предпоставки, защото Законът за радиото и телевизията не предвижда възможност лиценз на електронна медия да бъде отнеман, ако нейните собственици попаднат в процедура по фалит. А СЕМ не е орган, който може да "дописва" закона. Нито пък може да си измисля нарушения или да наказва за тях "по аналогия" – това се казва и в трите решения на ВАС.

Въпросът е какво ще стане сега. Защото още миналата година Софийският градски съд обяви "ТВ Седем" ЕАД – собственик на програмите на ТВ7, в несъстоятелност. Производството бе образувано по молба на "Ноу Фрейм Медия България" АД на евродепутата и бивш шеф на същата тази телевизия Николай Бареков, но в хода на процедурата се присъединиха и множество други кредитори. Що се отнася до финансовото дередже на дружеството – от решението на Апелативния съд от февруари тази година става ясно, че началната дата на неплатежоспособността на телевизията е "върната" чак до 2012 година. Защото според магистратите по това време тя вече не е можела да обслужва задълженията си. "ТВ Седем" дължи милиони и на Корпоративна търговска банка – огромна част от активите й се оказаха заложени като обезпечение по кредитите й от трезора.

Положението на "Балкан Българска телевизия" ЕАД не е по-различно – тя също беше обявена в несъстоятелност миналата година. Засега единственото нещо, което е на сто процента ясно, е, че и двете телевизии могат да заведат дела по Закона за отговорността на държавата срещу СЕМ. И да поискат солени обезщетения за незаконните му действия. Които, разбира се, отново ще извадят от джоба си не политическите креатури в съвета, а целокупното население.
 

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст