За 7-те месеца на годината археологическият комплекс Перперикон е посетен от 26 хиляди туристи, като само за юли те са били 5 хиляди, съобщи директорът на Регионалния исторически музей в Кърджали, под чиято административна шапка е скалният град на траките, Даниела Коджаманова, пред БТА.
"В сравнение с миналата година интензивността на посещенията на Перперикон остава почти същата, макар началото на туристическия сезон да закъсня поради дълго продължилата зима. Неблагоприятен фактор за посещенията на скалния град на траките оказват и необичайно високите температури през това лято, които възпират до известна степен туристите, коментира Даниела Коджаманова.
Според нея профилът на посещаващите Перперикон е твърде разнообразен – тук, освен от България, идват туристи от Франция, Русия, Испания, Япония, Полша.
Същото разнообразие от народности посещават и Регионалния историческия музей в Кърджали, твърди Коджаманова. Посещенията за полугодието там се измерват с 6500 туристи от цял свят – израелци, австралийци, ливанци, италианци, холандци и др.
При посещенията си в Историческия музей в Кърджали, както и на Перперикон, туристите задължително питат и за други археологически и природни забележителности като каменните гъби и каменната сватба например, и така те обогатяват познанията си за богатствата на Източните Родопи, коментира Коджаманова.
Археологическият комплекс Перперикон се намира в Източните Родопи. Той се състои от голямо мегалитносветилище от преди 8000 години през каменната ера, паметници от античността и средновековна крепост. При траките, Перперек е свещен скален град, столица и крепост с царски дворец. По-късно тук са живели римляни, готи, ромеи и българи. Унищожен е от османските турци в XIV в.
Българските траколози категорично отказват да наричат обекта "Перперикон", защото това е доста по-късното му наименование, дадено на мястото вероятно от римските завоеватели на Тракия. Перперек е древнотракийското название на обекта и според проф. Александър Фол е единственото му възможно название. В една своя лекция-разговор в Астрономическата обсерватория "Юрий Гагарин" (Стара Загора), проведена на 11 февруари 2004 г., "бащата на тракологията" изрично подчертава, че "пер" и "бер" идват от индоевропейското "пер", което е "пир" на хетски език и означава „скала". Според проф. Фол, удвоеното "пер" при названието Перперек е: "с много мощно значение на един скален връх и светилище". Перперикон е късното име, което се появява през византийската епоха.
Перперек също така е мъжко тракийско име, което се среща у Омир. Проф.Фол напомня в лекцията си, че името на цяла Тракия е Перке, едно от имената, което означава "скалата", което е запазено в наименования като Перперек, Персенк, Перин (на диалект, днес Пирин), както и Перистер – планината при гр.Битоля (в днешна Република Македония).
Разкопките на обекта започват през 2000 г. и са съпроводени от много спорни моменти касаещи археологическото проучване, консервацията, опазването и експонирането на обекта.