Загубилата последните президентски избори в Щатите кандидатка на Демократическата партия Хилъри Клинтън отчита като грешка речите си пред банкери от Уолстрийт, след като напусна поста си на държавен секретар в първото правителство на Барак Обама. В книгата си "Какво се случи" тя признава, че получените пари от финансовите акули са създали впечатлението, че държавният секретар им е в малкия джоб.
Обама обаче като че ли не споделя опасенията на бившата си подчинена. Той е говорил през август пред клиенти на Northern Trust Corp. (базирана в Чикаго банка, специализирана в управлението на състоянието на богати фамилии и в обслужването на големи фондове) в Ню Йорк, за което е получил около 400 хил. щ. долара, твърди запознат с тези събития. Миналата седмица пък бившият щатски президент е споделил спомени за Белия дом в Carlyle Group – една от най-големите фирми за частни капитали в света, разказаха участници в срещата. Следващата седмица пък Обама ще произнесе встъпителна реч на конференция по здравеопазването в инвестиционната банка Cantor Fitzgerald.
Обама се появи на Уолстрийт в такава роля по-малко от година след като напусна Белия дом, следвайки там добре утъпкан и щедро заплатен път. Макар че не може да се кандидатира за президент, той си остава авторитетен глас в партия, която се разкъсва между възхваляването и обругаването на властта на корпорациите. Новите му занимания с банките може да подскажат на коя страна ще застане в дебата бившият президент. Но пък някои негови корпоративни приятели твърдят, че той е обикновен гражданин, който просто изнася речи срещу заплащане пред други успели хора, докато пише поредната си книга. А и в интерес на истината отношенията между бившия щатски президент и Уолстрийт невинаги са били безоблачни. Банкерите все още мърморят срещу твърдата му линия срещу "дебелите котараци", предизвикали световната финансова криза през 2008-а. Но, от друга страна, по негово време правосъдието не осъди нито един банков шеф за "приноса" му към финансовия колапс. Самият той не се поддаде на призивите да разформирова някои от най- големите банкови групи и въпреки че подписа промените в банковите регулации, не им забрани да трупат тлъсти печалби.
Откакто напусна Белия дом, Обама е доста зает. Фондацията му набира средства за библиотека в Чикаго. А, според говорителя му Кевин Люис, с част от възнагражденията за платените му речи бившият президент-демократ е дарил 2 млн. долара за чикагски програми, предлагащи обучение и възможности за работа на бедни младежи. За членове на борда на фондацията си Обама е избрал ветерани от банковия бранш, от фирми за частни и високорискови капитали и от хеджингови фондове. За инвестициите пък го съветват бивши кадри на Goldman Sachs Group. Всъщност Обама "другарува" с мениджъри на групата повече от десетилетие. Като сенатор той е говорил на събиране на партньорите на Goldman Sachs в Чикаго през 2006-а.
Почти няма бивши лидери на високи политически постове в щатската администрация през годините, устояли на съблазните на корпоративните пари. Бившият вицепрезидент на Бил Клинтън – Ал Гор, е директор на "Епъл" и старши партньор във фирмата за рискови капитали Kleiner Perkins Caufield & Byers, чийто председател Джон Доер е в борда на фондацията на Обама. Друг бивш вицепрезидент – Дан Куейл, прекара почти две десетилетия в компанията за частни капитали Cerberus Capital Management. Администрацията на действащия щатски президент Доналд Тръмп пък толкова бързо сменя кадрите си, че бившият говорител на Белия дом – Шон Спайсър, вече си е уредил "гастрол" пред финансова компания още през тази година.