В Разград се обединяват срещу бракониерите

Бракониери

Непримиримост към бракониерските набези обявиха четири институции в Разград. Ръководителите на Окръжната прокуратура, Областната дирекция на МВР, Държавното ловно стопанство „Воден-Ири Хисар“ и Областната администрация се обявиха за решителни мерки срещу зачестилите бракониерски набези в горите на Разградска област на среща вчера. „Засилваме отпора срещу нарушителите както по отношение на набезите за незаконен лов, така и за незаконна сеч“, категоричен бе окръжният прокурор Тихомир Тодоров. Той призова и нарушителите и техните ятаци най-вече в селата Острово, Дянково и Йонково да прекратят незаконната си дейност, тъй като започва интензивно събиране на доказателства за авторството на престъпленията в горите.

Пълно съдействие за инициативата за засилване на мерките срещу нарушителите обявиха директорът на Областната дирекция на МВР – Разград Ивайло Йовчев и директорът на ДСЛ “Воден“ инж. Кирил Колев. Той обясни, че Разградският и Шуменският регион са известни в света с най-силната популация на благороден елен и посегателството на генофонда има сериозни последствия за статуса на популацията. От 1937 г. насам в света са известни 25 трофея с оценка над 250 точки, 15 от тях са в България, а от тях девет са отстреляни във Воден. Важно е и поддържането на популацията от зубри, които в момента са 30, а през тази година е намерен убит един екземпляр.

Таксата за законен отстрел на зубър е 15 000 евро, уточни Колев. „Макар нарушителите често да слагат маски при набезите си, видеонаблюдението ни помага и ще го разширим“, увери той. Предвижда се и закупуването на дрон за наблюдение на територията на обекта.

Заместник-областният управител Нурие Црънгалова изрази пълната подкрепа от страна на институцията за предприемането на засилени мерки за контрол в горите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Подкрепяте ли отварянето на държавни магазини в пощите?

Подкаст