Финансовият седмичник на България – вестник "БАНКЕРЪ", отличи за 24-и път мениджърите на финансовите институции, постигнали най-забележителни успехи през годината. Традицията, съхранена вече близо четвърт век, бе продължена на 4 декември 2017 г., дни преди професионалния празник на банкерите – Никулден. Бяха раздадени четири равностойни приза и един специален приз.
Церемонията бе открита с приветствено слово от главния редактор на в. "БАНКЕРЪ" г-жа Бистра Георгиева.
"Вие най-добре знаете, че отиващата си 2017-а бе свързана с редица предизвикателства пред банковия сектор. Това бе година на трансформациите! Станахме свидетели на приключването на най-голямата сделка за покупко-продажба на банка за последните десет години. И ще бъде свидетели на случващото се обединение на тези две силни банки и през следващата година.
В същото време, въпреки твърденията на някои анализатори, че икономиката ни прегрявала, банките бяха притиснати от ниските лихви. Което ги кара да бъдат нащрек и да обгрижват специално добрите и платежоспособни клиенти. Усилията на мениджърите през годината обяснимо бяха насочени към разширяване на услугите, дигитализацията на сектора и реформиране на клоновата мрежа.
Преследваната цел е добра печалба, висока ликвидност, стабилност. Стабилност, за която принос имат усилия на мениджърските екипи на банките. На фона на всичко това и променящата се европейска нормативна рамка банките успяха да постигнат впечатляващи финансови резултати.
Затова крайното решение при избора на мениджъри измежду добри и видимо подобряващи резулатите си банки бе трудно и се случи след поредица от обсъждания, анализ на финансовите резултати и консултации с надзорните органи", заяви г-жа Бистра Георгиева.
За успешния мениджмънт и съхраненото доверие на клиентите бе отличена Петя Димитрова, главен изпълнителен директор на "Пощенска банка". Благодарение на нейната блестяща работа кредитната институция удържа своите лидерски позиции и в периоди на растеж, и в периоди на криза. Под ръководството на Петя Димитрова банката запази своята стабилност и съхрани доверието на клиентите в нея. През 2017-а "Пощенска банка" отбеляза значими успехи в кредитирането и в разширяването на пазарните си дялове.
"Тази година за нас бе много успешна. Надяваме се, че и следващата ще бъде такава и ще продължим да заслужаваме доверието на нашите клиенти и акционери. Искам да благодаря на моя екип и хората, работещи в "Пощенска банка", без които това нямаше как да се случи. Дълги години опитваме да градим този бранд, да градим доверието и да направим най-добрите продукти и услуги. Надявам се, че конкурентите също го оценяват достойно. Надявам се, че в тази пазарна среда всеки ще покаже най-доброто от себе си", отбеляза Петя Димитрова, която получи наградата си от заместник-председателя на парламентарната група на ГЕРБ Красимир Велчев.
За съхраненото доверие на акционерите приза "Банкер на годината" получи изпълнителният директор на "Банка ДСК" Диана Митева. Наградата връчи председателят на икономическата комисия в парламента Петър Кънев, който пожела на гостите още по-ниски лихви през следващата година.
"Искам да благодаря на ръководството на вестник "БАНКЕРЪ" за тази огромна чест. Нищо не се постига в живота без много труд и екипна работа. Годината е изключително важна и за банката, и за мен лично. Бе тежка, но успешна. Благодаря на Управителния съвет на банката и на моя екип, че успяхме да вървим напред и да растем, което не е лесно от нашите позиции. За мен най-голямото предизвикателство оттук нататък е да намерим баланса между човешкия фактор и дигитализацията. Това е най-важното и отговорно нещо, което ние, като ръководители, трябва да реализираме", заяви на свой ред изпълнителният директор на "Банка ДСК" Диана Митева.
За успешното успешното управление на риска и за поддържането на устойчиво развитие статуетката за "Банкер на годината" получи председателят на Управителния съвет на "Ти Би Ай Банк" Валентин Гълъбов. Започвайки от нулата, за няколко години Валентин Гълъбов превърна институцията в една от най-успешно развиващите се банки на фона на мощната конкуренция. Той се справи с предизвикателствата при смяната на собствеността и при навлизането в рискови сегменти на банковия бизнес.
Наградата бе връчена от кмета на София Йорданка Фандъкова, която пожела на гостите успехи и през новата година. "Искам да ви благодаря, че в помагате на София да бъде града с най-бързото развитие на бизнеса, да привлича най-много чуждестранни инвестиции и да произвежда 40% от БВП на страната. Това до голяма степен се дължи на вашите екипи. Благодаря на всички, които се включват в политиката на Столичната община да направим нашия град по-зелен и иновативен. Искам да поздравя вестник "БАНКЕРЪ" за последователността и за подкрепата, която дава на банковата сфера", каза още Йорданка Фандъкова.
"За нас е чест. Това е заслужена награда не защото ние я получаваме, а защото достатъчно много се стараем като по-малък играч в банковия сектор. Но както се казва, човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Ние продължаваме да мечтаем", посочи от своя страна председателят на УС на "Ти Би Ай Банк" Валентин Гълъбов.
За устойчив и ефективен мениджмънт за "Банкер на годината" бе избран главният изпълнителен директор "Търговска банка Д" Анна Аспарухова. "Винаги по стечение на обстоятелствата съм била ръководител на по-малки институции, но винаги сме се старали като екип да се представим по най-добрия начин. Радвам се, че и по-малките институции намират място сред първенците. Това е изключително амбициозна награда за нас", каза Анна Аспарухова.
Призът й бе връчен от председателя на АИКБ Васил Велев, който обяви, че бизнесът очаква с умерен оптимизъм следващата година. "Изпращаме една успешна година. Индикаторите са позитивни", уточни Васил Велев.
"Специалния приз" за цялостен принос към банковата система и за разумното управление на предизвикателствата на пазарния риск получи изпълнителният директор на "Общинска банка" Сашо Чакалски. В зората на демокрацията той бе причината една от най-големите банки в Европа да стъпи на българския пазар и успешно да развива бизнеса си тук близо две десетилетия. Положи успешно начало на дейността на "Сосиете Женерал" у нас, има своя принос в развитието на Насърчителна банка, която сега е позната като Българска банка за развитие и в момента успешно управлява Общинска банка.
"Тази награда е много ценна за мен, защото ми се връчва от едни хора, за които се знае, че са най-информираните в България за това кой кой е в банковата система. Когато преди 20 години се върнах в България, не знаех, че ще остана толкова време. Но не съжалявам. Живяхме в много интересни времена за банковата система", каза Сашо Чакалски.
Призът му бе връчен от изпълнителния директор на Българската агенция за инвестиции Стамен Янев.