Назначиха за контрольор отстранена за корупция

кмет  на столичния район "Слатина" Антоанета Апостолова

Прокуратурата  оневини някогашния  кмет  на столичния район "Слатина" Антоанета Апостолова четири години след като бе  освободена от тази длъжност. А тогава до това се стигна  след  редица проверки, които показаха не само  драстични нарушения на финансовата дисциплина,  а и

"семейни обвързаности"

при раздаването на обществени поръчки. Но както нерядко се случва, "не бяха намерени  данни", позволяващи да се предяви  обвинение. Пак по това време в. "БАНКЕРЪ" прогнозира, че въпреки очевадните случаи, в които  Апостолова е употребявала властта си за лични цели, ще се намери подходящ  покровител, който ще съумее  да замете успешно пораженията от нейното управление. Е,  това вече е факт – не без участието  на Софийската градска прокуратура, която е прекратила наказателното производство.

Оказва се, че проверката, разпоредена от кмета на Столичната община Йорданка Фандъкова по това време, която доказа сериозни нарушения, в крайна сметка остава  само няколко листа хартия. Тогава от общината не дадоха кой знае каква информация, тъй като случаят беше изпратен в  прокуратурата. Редакцията на в. "БАНКЕРЪ" обаче притежава доклада от проверката, а данните в него са доста красноречиви.

Така например от този документ става ясно, че по време на управлението на Апостолова далеч не са били спазвани законопостановените изисквания за настаняването на хора в общински жилища.

Така например само в един от протоколите на общинската комисия по настаняване (№ 6 от 30 март 2009-а), който следва да подписват  всички нейни членове, самата Апостолова нанася свои "корекции".

В доклада на проверяващите са посочени двадесет случая, при които са извършвани "промени" в класирането на нуждаещите се и дори има случай, когато са били давани жилища на хора, за които "не личи по никакъв начин за тях да има установени жилищни нужди по реда на чл.5 и чл.6 от НРУУРОЖТСО на СОС“.

Десетки са и случаите, в които Апостолова е отдавала  за ползване търговски обекти, като е нарушавано  конкурсното начало. А наемателите на някои от тях дори дълго време са "пропускали" да се разплатят с общината.

Особен акцент в този документ, който по това време самата Апостолова определи като "тенденциозен", е схемата, по която са раздавани обществените поръчки в поверения й район.

Оказа се, че кметица е раздавала обществени поръчки на близки до нея фирми, а после представяла дебелата сметка за разплащане. Многократно били завишени цените на изпълнение и на некачествените ремонти, които стигали до увеличение с над 50% от цялата стойност на поръчката.

Десетки обществени поръчки за ремонт на детски градини, училища, площадки и паркове в кварталите "Слатина", "Редута" и "Гео Милев" били спечелени само от три-четири приближени фирми. Според текста в Закона за обществените поръчки всяка една от тях трябва да бъде публикувана в сайта на Агенцията за обществените поръчки, за да има конкурс и конкуренция, с което да се постигнат най-добрите за общината условия за изпълнението на задачите. Само че в интернет страницата на АОП по това време самотно се мъдри  само една-единствена поръчка за доставка на 60 т дизел за нуждите на община "Слатина".

По тово време излезе информацията за един

"златен ремонт" на стойност 368 000 лв.

с който е натоварено  дружеството с ограничена отговорност – "Д и Д" ООД, което очевидно е заемало особено място в сърцето на кметицата. То е успяло да прибере  близо 1 млн. лв. от обществени поръчки в "Слатина" за проверявания период от две години, става ясно от внесените материали по делото.

През ноември 2013-а Апостолова наела фирмата за два мащабни проекта – ремонт на 61-во и 65-о ОДЗ и топлоизолация на сградите на 148-о ОУ "Любомир Милетич" и 157-о училище "Сесар Вайехо". Тогава за оправяне на покривите и козирките на забавачките фирмата получила 284 000 лв., а през декември бил регистриран транш за топлоизолацията на двете училища на стойност 84 000 лева. Освен това и нови 50 000 лв. потъват в същия ремонт.

При една от последните поръчки – "скромна" сделка за доставката на седем фитнесуреда за парка "Гео Милев", авансово били платени 70 000 лева. Проверка обаче е показала, че уредите струват едва 20 хил. лева. Данните били потвърдени от самата фирма доставчик "Ес Пи Ес" ООД, чиито служители  не се ангажирали с мнение защо уредите пристигат в общината с тройна надценка и къде са петдесетте хиляди лева.

25 хил. лева са изплатени авансово

Половината от сумата на  поръчката на стойност 50 хил. лв. била платена на регистрираната в град Батановци, обл. Перник, фирма "Топ Арт системс". Любопитен момент е, че  пет години по-рано върху дружеството, тогава действащо с името "Топ Арт систем", има наложени два запора заради задължения към две банки. Тази фирма била наета от кметската управа да построи детска площадка на ъгъла на ул. "Лидице" в квартала. Резултатът по това време беше, че въпреки че половината пари са изплатени "авансово", теренът тогава е бил само… леко подравнен.

В един от сигналите за действията на кметицата се разказва друг куриозен случай – как в спукан басейн "са изтекли"  50 бона.

Съоръжението на ЦДГ №55 "Веселина" се нуждаело от ремонт, спечелен от фирмата "Интера Арт", която  получава за целта през ноември 2010 г. по сметките си 49 843 лева. От градината обаче се оплакали, че басейнът бил напълнен за проба, но два дни по-късно водното съоръжение се оказало сухо като в пустиня – водата изтекла въпреки " качествения" ремонт.

В самия доклад от проверката, който уж трябваше да стане основа за бъдещо обвинение, се коментира и един Договор за възлагане на едноличното дружество с ограничена отговорност "СТИЛ-СВ" от август 2008-а, чийто предмет е извършване на основен ремонт на плувен басейн, душове и съблекални към него в ОДЗ 65, ул. "Ал. Момчев", на стойност 39 107.94 лв. (без ДДС).

Констатациите на експертите са, че цените на строително-монтажните работи, които е извършила фирмата, са доста високи. Като най-фрапиращи те са  определили  доставката и монтажа на PVC дограма с размер 0.72 кв. м, която струвала… 306.17 лева. Тази стойност според проверяващите е била почти два пъти по-висока от средната за страната. Този и още доста подобни случаи  са посочени в документа, от който става ясно, че

цените са за… "ценители"

Това е констатирано  при още седем договора, а изводите, които са направени, са за "ощетяване на бюджета".

Любопитен случай е и този, в който става дума за фирма на бащата на заместник-кмета Станка Методиева – ЕТ “Васил Андонов“, която успяла да "спечели"  шест обществени поръчки за ремонти на детски градини, училища и други. А това е ставало, докато Методиева е била началник на отдел "Инженерна инфраструктура" в района.

Общинската проверка  установила и друг любопитен детайл, свързан с друг предпочитан "бенефициент" на кметицата  Апостолова  –  "Ню Ейдж Дивелопмент" ЕООД, управлявана от Марио Христов Бочев. Той самият предоставил декларация, че фирмата е регистрирана на 30 декември 2009-а и макар че не отговарял на някои от изискванията, фирмата често е избирана да прави всякакъв вид ремонти – от строителство до доставка на детски легла за градините. Оказва се, че тя е била особено предпочитана при "спешните" дейности. Оформяни били "аварйни" ремонти, при които не е необходимо да се правят обществени поръчки, но пък е възможно за една нощ работа да се платят… 33 хил. лева.

Тези и още десетки констатации за нарушения, сигнали за свързаност между "избраните" фирми и още купища факти, подредени и описани  в доклада за общинската проверка,  обаче не са се оказали достатъчни,  за да се  поиска отговорност от "организатора" на цялата тази работа.

Не по-малко  любопитно  е, че Апостолова  заема нов пост – контрольор в общинското 24-то ДКЦ. Тази информация от последните дни може наистина да остави човек без думи.

Нека  "партньорите" ни от Европейската комисия да продължат да настояват да преборим  корупцията и да ни съветват как да го правим. Ние сме съгласни по принцип. А иначе пак си знаем нашето…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст