Опозицията определено пречи на ГЕРБ. От завист – както обясни лидерът на партията и премиер Бойко Борисов на неотдавнашния конгрес. Но ако беше така наистина, едва ли ръководителите на ГЕРБ щяха да реагират толкова раздразнително, гневно и инатливо на всяка дума и действие на БСП. Реакцията им показва, че социалистите успяват да намират грешките и слабите места на управляващите и да удрят точно там. ГЕРБ се опитва да прави същото, но фактът, че е на власт от почти девет години, поставя партията в по-слаба позиция. Левицата вади факти и обвинения от настоящото, а хората на Борисов и самият той непрестанно се ровят в по-близкото и по-далечното минало в желанието си да прехвърлят неудобните теми от тяхната глава на тази на опонентите си.
От БСП не остават длъжни. Те дебнат всяко действие и дума на Бойко Борисов основно, а и на останалите от ръководството на ГЕРБ и реагират светкавично. Именно това доведе до серията пресконференции и контрапресконференции, които двете партии даваха цяло лято в централите си. Размяната на шамари обаче продължи и през есенната сесия на парламента, но в пленарната зала и кулоарите.
Взаимоотношенията между управляващи и опозиция се изостриха до такава степен, че те започнаха да си правят на инат, без дори да се чуват разумните аргументи на опонента. Просто за да стане тяхното на всяка цена. Така парламентът заприлича на детска градина, но за пораснали деца, които се изживяват като политици.
Именно заради воденето на политика на инат се стигна до абсурда държавният бюджет за догодина да се гласува на ненормални по продължителност заседания, завършващи в малките часове на следващия ден. Управляващите на няколко пъти удължиха заседанието на 29 ноември в нарушение на правилника само защото опозицията държеше да вземе отношение по всички обсъждани текстове, за да се чуят и нейните алтернативни предложения. Очаквано ГЕРБ възприеха това като губене на време, тъй като предварително беше ясно, че няма да приемат нищо, предложено от БСП, независимо дали е полезно, или не. И напук гласуваха поредното удължаване на заседанието. Социалистите обаче също се заинатиха и започнаха да вземат думата буквално по всяко изречение от проектобюджета, ставаха колкото е възможно по-често да се изказват и използваха времето си до последната секунда.
Играта с инатенето продължи и на следващия ден с третото прегласуване отново в разрез с правилата на 1.13 млн. лв. за ремонт на храм-паметника "Св. Александър Невски" и Зографския манастир в Атон. Управляващите някак си проспаха това предложение на опозицията и то беше прието. Настана паника, тъй като сумата не е записана в бюджета и самоотверженият шеф на правната комисия Данаил Кирилов направи всичко възможно този текст да бъде прегласуван и отхвърлен. За да си върнат, от БСП пък обявиха, че дават току-що приетия бюджет на Конституционния съд заради нарушена процедура.
Държавният бюджет беше приет по тъмно, на барабан, както се казва. А в публиката остана усещането за ненормална обстановка и желание нещо да бъде скрито и неразбрано от обществото.
На конгреса си в края на октомври БСП даде мандат на лидерката си Корнелия Нинова да води преговори с други парламентарни групи за внасяне на вот на недоверие на правителството заради корупция, която левицата свърза с шуробаджанащината по места. Вотът всъщност е своеобразен отговор на нежеланието на ГЕРБ да освободи от депутатската банка ексенергийния си министър Делян Добрев след разкритията, че е уредил свои роднини и приятели на служби в община Хасково, а през някои от тях са минавали тлъсти обществени поръчки.
Отговорът на ГЕРБ не закъсня в стил "щом вие така, ние пък така". Сетиха се за приватизацията и решиха, че след толкова години ще й правят проверка, дори замислиха промени в конституцията заради прекратените по давност дела. След като Нинова и БСП искат да свалят нашето правителство, ръководено от премиера Бойко Борисов, ние пък ще разровим какво е правила червената лидерка при раздържавяавнето на "Техноимпекс", беше посланието. На огневата линия бяха пуснати депутатката Десислава Атанасова и вече бившият депутат Антон Тодоров да подгряват публиката, обяснявайки колко акции си е купила Нинова и за какви пари.
Всъщност темата за приватизацията на "Техноимпекс" беше извадена от торбата, след като Нинова се заяде с Борисов заради изказването му за "наркотрафикантите" в парламента и настоя премиерът да се яви в Народното събрание и да ги назове. На искането за ревизия на приватизацията Нинова веднага контрира с разширяване на обсега – да се включат и концесиите, обществените поръчки, силовите групировки.
Реално погледнато, и оставката на бившия председател на парламента Димитър Главчев дойде в резултат на този политически инат, проявяван от ГЕРБ и БСП. Главчев се увлече в стремежа на партията си силово да се налага над опозицията и да брани министър-председателя от нейните атака, за да може спокойно да се отдаде на международните си амбиции. Нинова пък се възползва от неговите крути действия, за да постави Бойко Борисов в шах преди председателството ни и предстоящото посещение на шефа на Европарламента Антонио Таяни, като остави полупразна пленарната зала на Народното събрание. На спешно свикания Председателски съвет тогава тя твърдо не прие никакъв друг начин за разрешаване на ситуацията освен оставка на председателя на парламента.
Плод на политическия инат е и декларацията на ГЕРБ, че никога няма да се коалира с БСП. Тя дойде в отговор на нееднократните напомняния на хора от БСП, че управляващите искат да заличат опозицията, като "това минава през опита тя да бъде приобщена и нахранена". Става дума за предлаганите високи постове на Деница Златева и Корнелия Нинова. А след като този маньовър не е успял, Борисов и партията му са преминали към разбиването и обезличаването на опозицията по думите на Нинова.
Разбира се, тези реминисценции не са приятни на ръководителите на ГЕРБ. И за да не им се напомня повече за "греховете", докато се водеха преговори за сформиране на правителството, беше приета тази декларация на най-висшия партиен форум. Да спрат спекулациите, както обясни заместник-председателят на партията Цветан Цветанов.
По всичко изглежда, че това поведение на взаимно дебнене да се хванат в грешка, в крива дума или нещо, което е изтървано, ще продължи между ГЕРБ и БСП. Ще продължи до издребняване и има реален риск да бъдат пропуснати важни за обществото теми, докато двете партии се вторачват в дразнещи дребнотемия. На този фон управляващите явно вече се прощават с илюзията за вътрешно спокойно и безветрено европредседателство.