Върховната административна прокуратура поиска от Министерството на регионалното развитие и подчинената му Дирекция за национален и строителен контрол да направи проверки за законността и въвеждането в експлоатация на водно-електрически централи, разположени по течението на реките. Може би в това "разпореждане" на магистратите има и логика, но тя някак си убягва на изкушените в темата строителство, тъй като на практика от дирекцията се изисква тя сама да се контролира, тъй като именно тя е органът, който въвежда обектите в експлоатация и на практика легализира строителните им разрешения.
Държавното обвинение започна проверката за нарушения при строежи на ВЕЦ-ове у нас, след като на 13 ноември сдружение "Балканка" подаде сигнал до главния прокурор и до министрите на регионалното развитие и на околната среда и водите.
В него бяха посочени "незаконосъобразни действия" на органите на МОСВ, РИОСВ и басейновите дирекции, а така също и на ДНСК, по издаване на административни актове за ВЕЦ-овете в България.
От организацията твърдят, че са допуснати редица нарушения, свързани с издаването на разрешенията за строеж и разрешенията за ползване на тези съоръжения. Основен аргумент на експертите и е липсата на акт за отстъпено право на строеж от страна на държавата. Оказва се, че повечето от тях са изградени върху публична държавна собственост, но без отстъпено такова право. Единственият документ, който притежават техните собственици, е разрешение за ползване на съответния воден обект. Това обаче по всички закони на страната не би трябвало да им дава право за строеж. Простата логика показва, че щом като от всеки нормален гражданин, който иска да изгради дори тоалетна, се изисква той да докаже собственост върху терена, няма как за такива съоръжения това правило да не важи.
Освен това от гражданското сдружение твърдят, че не само липсват оценки за въздействие на околната среда, но и разрешителни за водовземане. По тяхна информация (която са получили от Министерския съвет по Закона за достъп до информация) само три ВЕЦ-а имали учредено възмездно право от държавата за изграждането им. Става дума за построените МВЕЦ "Кадиево" и МВЕЦ "Царевец" и за непостроената все още МВЕЦ "Тевани 1".
Нито една друга ВЕЦ (от общо близа 140), построена и пусната в експлоатация след 2010 -а, няма учредено право на строеж и нито една ВЕЦ, построена и пусната в експлоатация в периода 2000-2010-а, няма договор за концесия, за да може да изгради водовземното си съоръжение в речното легло. Това неминуемо води до извода, че те са незаконни, твърдят от "Балканка". От сдружението обвиняват всички тези институции, които са отговорни за издадените разрешителни за строеж и водовземане в погазване на законите в страната. И са категорични, че незаконните градежи трябва да бъдат съборени.
Те искат и разширяване на проверката за язовир "Цанков камък" . От сдружението посочват, че аргументите им за незаконните малки ВЕЦ-ове "важат с най-голяма сила и за гордостта на българската хидроенергетика – язовир "Цанков камък" и едноименната ВЕЦ под него".
"В този случай, освен че е построена язовирна стена в коритото на река Въча, е бетонирано и цялото корито на река Гашня, която също е публична държавна собственост", посочват хората от "Балканка". И се надяват техният сигнал да бъде добавен към сигнала на ГЕРБ за "Цанков камък", с който през август съпартийците на премиера Бойко Борисов поискаха от прокуратурата да каже (седем години след пускането на обекта в експлоатация) дали има нарушения и корупция при изграждането на консултирания от Ахмед Доган язовир "Цанков камък" и ВЕЦ-а.
От гражданското сдружение не за първи път информират властите у нас за нарушенията при тези градежи. Сигналите им стигнаха и до Европейската комисия.
Може би точно по тази причина прокуратурата взе, че се активизира и разпореди на строителния контрол – съвместно с Министерството на околната среда и водите, да направи цялостна проверка на издадените строителни разрешения за строеж и за въвеждането в експлоатация на водните централи в руслото на тези реки.
Все още резултатът от нея не е ясен. Крайният срок за приключването на проверката е 26 януари 2018 година. Тя е образувана по реда на надзора за законност. Това на практика означава, че контролният държавен орган трябва да провери дали има допуснати нарушения и ако такива бъдат установени, те трябва да бъдат отстранени. Според ръководителя на Върховната административна прокуратура Ася Петрова обаче не се очаква да има наказани длъжностни лица, тъй като проверката не била наказателна.
Пред в. "БАНКЕРЪ" заместник-министърът на регионалното развитие Валентин Йовев каза, че още на 24 ноември министър Николай Нанков е издал заповед за назначаване на междуведомствена група с експерти от министерствата на регионалното развитие, на околната среда, на енергетиката, от Национална служба "Пожарна и аварийна безопасност" и други държавни органи, които са отговорни за въвеждането на ВЕЦ-овете в експлоатация. Първото заседание на тази комисия, чийто председател е Йовев, ще се проведе между 18 и 22 декември. Заместник-министърът обеща всички случаи да бъдат обстойно разгледани и комисията да излезе със становища по всеки отделен казус. Той обаче не скри, че според сега действащото законодателство няма ред, по който незаконни обекти да могат да бъдат узаконявани.
Освен това Йовев загатна, че при заснемането на тези съоръжения са открити и нарушения при експлоатацията им. А в такъв случай далеч не е ясно как точно ще бъде решен въпросът със законността на ВЕЦ-овете им и дали и как може да се избегне разрушаването им. И кои ще бъдат споходени от такава съдба.