Нов джакпот за фермерите

земеделие селско стопанство

Преди дни представителството на Европейската комисия в България заедно с експерти от Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" организира дискусия,  чиято цел беше да се очертае  визията за бъдещето на земеделието и храните.

Основните насоки за промяна на общата селскостопанска политика след 2020-а  са изготвени на базата на проведена обществена консултация сред близо 322 000 заинтересовани от темата – фермери и организации в Европейския съюз. Еврокомисията  ще  направи законодателни предложения за общата селскостопанска политика. Това ще стане  най-рано през лятото на 2018 -а, след като се изясни как ще изглежда  многогодишната финансова рамка.

Очакванията са парите  за нея след 2020-а да бъдат намалени с около 15% спрямо сегашния  програмен период. Бюджетът  за 2014-2020-а възлиза на над 408 млрд. евро. Три четвърти от тях отиват за директните плащания.

Директорът  на дирекция "Развитие на селските райони"  в Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони"  към Еврокомисията Марио Милушев обясни, че сега общата селскостопанска политика  отговаря на основната си мисия – да изхранва населението. Тя обаче трябва да претърпи еволюция, което на практика означава, че резки промени в нея няма да бъдат правени.

Най-съществената  корекция след 2020-а  се очаква да бъде в посока  на страните членки да бъде  предоставена  повече свобода  сами да решат как да харчат парите си.  Това, разбира се, ще бъде обвързано с постигането на съответните  резултати от всяка страна членка.  Еврокомисията предприема този ход, тъй като в различни части на Европа  селското стопанство е много разнообразно.

Европейският съюз  ще определи основните параметри на земеделската политика, така че общата законодателна рамка да гарантира конкуренцията, опазването на природата и действията по отношение на съхраняване на качествата на климата.

Държавите членки ще изготвят стратегически планове по двата стълба – директните плащания и програмата за развитие на селските райони. Стратегическите планове ще бъдат  одобрени  от Еврокомисията, която ще следи дали се изпълняват и дали се постигат заложените цели.

Директните плащания и след 2020-а ще ползват  големите производители, стана ясно по време на форума. Мотивите за това са, че в момента доходите на фермерите са много под средните за Европейския съюз. По данни на комисията – ако над 100 млн. от населението на съюза (малко над една пета от него) живеят на ръба на бедността,  30 на сто от живеещите в селските райони са бедни. Това е и причината, поради  която  представителите на Европейската комисия са категорични, че  е наложително и в следващите десетилетия подкрепата за земеделците  да бъде продължена.

В момента 80% от директните плащания се разпределят между 99% от земеделските производители. Останалата  една пета от средствата са за големите стопанства. Те произвеждат 80% от общата селскостопанска продукция и осигуряват голяма част от прехраната и износа. Затова според евроекспертите темата за концентрацията на директните плащания в големите стопанства не е толкова актуална и не е възможно те да бъдат изключени от тази подкрепа.

В следващите месеци се очаква да бъдат проведени и  дискусии за ограничения на някои плащания и преразпределението между различните стопанства.

След обявяването на визия на Еврокомисията  за бъдещето на земеделието и храните евродепутатът Момчил Неков, който е единственият български представител в земеделската комисия на Европарламента, каза: "Европейската комисия не обещава изравняване на субсидиите за земеделските стопани в страните от Западна и от Източна Европа за периода 2021-2028 година. Това означава, че дори и след 20 години еврочленство българските фермери няма да бъдат третирани наравно с тези от другите страни."

Според Неков "това е лош сигнал, защото липсва ангажимент към България, Румъния и другите държави от Централна и Източна Европа за равностойно третиране".

Тъй като основни рискове за фермерите са климатичните условия, цените и доходите в  момента се обсъжда възможността за интервенции на застрахователния пазар. Проблемът обаче е, че той не е равномерно развит в Евросъюза. Има страни, където над 80% от фермерите са застраховани срещу всякакви рискове, но има и региони, където няма развит застрахователен пазар. България е сред страните, където фермерите не застраховат продукцията си, а причините за това са различни. Затова Еврокомисията  препоръча промяна в данъчната политика по отношение на фермерите. Идеята е при природни бедствия те да бъдат временно освободени от данъци, защото продукцията им е опропастена.

Предвижда се в бъдещата обща стопанска политика за Европа  да се прилагат повече финансови  инструменти, улесняващи кредитирането. Поне такова е становището на Еврокомисията. На този етап страната ни не смята да разширява тези средства – тя ще насочи за тази дейност възможния минимум от средства, определен от Еврокомисията, стана ясно от изказванията по време на форума.

Обсъжда се и включването на финансови инструменти, които да подпомогнат изплащането на заеми от страна на фермерите, така че вноските да бъдат изравнени с цикъла на доход от стопанствата. Така няма да има излишен финансов натиск върху фермерите  в периодите, когато те не получават доходи, а когато  имат достатъчно, да могат да наваксват с плащанията.

В момента недостигът на заемен капитал за земеделските стопанства в Европа се оценява на около 19 млрд. евро, съобщиха участниците в дебата.

Те допълниха, че част от структурните проблеми в селските райони – като липса на интересни възможности за работа или недостатъчните инвестиции, може да бъдат решени чрез нови методи – развитие на биоикономиката и на професионално образование.

Според представителите на Еврокомисията общата селскостопанска политика  може да бъде използвана и за подкрепа на легалните мигранти в селските райони, като им се предоставят възможности за работа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст