Още един застраховател остана без лиценз

банкрут

"Синдикална взаимозастрахователна кооперация (СиВЗК) напуска българския пазар. На 1 декември Комисията за финансов надзор взе решение да й отнеме лиценза и да й забрани сключването на нови застрахователни договори, както и да се разпорежда с активите на дружеството. Управлението на кооперацията е поверено на квесторите Розалина Йорданова Градинарова-Стоянова и Стефан Петров Стефанов. Те ще ръководят застрахователната кооперация с отнет лиценз до назначаването на синдик, ако за  дружеството бъде открита процедура по несъстоятелност или до назначаването на ликвидатор, ако се окаже, че срещу дружеството не са предявени искове, които то да не може да плати.

Основният аргумент на КФН да отнеме  лиценза на СиВЗК е, че тя не разполага с достатъчно капитал. Според анализите на одиторската компания "MILLIMAN SP. Z O.O.", която извърши преглед на балансите на дружеството в рамките на общия преглед на качеството на балансите на застрахователните компании, приключил през февруари 2017-а, установеният недостиг на допустими собствени средства на СиВЗК за покритие на минимално капиталово изискване (МКИ) и капиталово изискване за платежоспособност (КИП) към 30.06.2016 г. е съответно 10 142 000 лв. и 5 434 000 лева.

При тези равнища на собствените средства на взаимозастрахователната кооперация  коефициентът на  КИП е -101%, а за МКИ е -38 процента. Но според регулативните изисквания на "Платежоспособност ІІ" се изисква минималната  стойност и за двата коефициента да е 100 процента.

Констатациите, направени от "MILLIMAN SP. Z O.O." в хода на прегледа на качеството на балансите на СиВЗК, са утвърдени от специалния комитет, следящ за точното изпълнение на прегледа на качеството на балансите на застрахователните дружества. В него, както е известно, участваха представители на европейския орган за надзор над застрахователите и пенсионните компании – EIOPA, а  въпросните констатации  са приети и от КФН. На базата на тези заключения комисията предписва на СиВЗК да представи план за увеличение на капитала и за достигане на минимално изискуемите според "Платежоспособност ІІ" коефициенти по КИП и МКИ от 100 процента. Застрахователят е представил такъв план, но според КФН заложените в него мерки не били реалистични и не гарантирали в достатъчна степен платежоспособността на застрахователя. Това бе причината в средата на юни 2017-а КФН да вкара в СиВЗК квестор и впоследствие да й отнеме лиценза. 

 СиВЗК обжалва  актовете на КФН пред съда. По трите дела Върховният административен съд  е назначил съдебна експертиза с вещи лица Марионела Стоилкова – отговорен актюер, и доц. д-р Николай Орешаров. Заключенията и на двете вещи лица потвърждават изводите, направени от "MILLIMAN SP. Z O.O." в резултат на прегледа на баланса на Синдикалната взаимозастрахователна кооперация към края на юни 2016-а.

Освен всичко описано по-горе  в хода на проверките било установено, че част от извършваната от СиВЗК дейност не отговаря на законовите изисквания за предоставяне на заем срещу застраховка "Живот".

"Сумите, платени от СиВЗК към застрахованите лица като заеми срещу застраховка "Живот", са наричани в повечето договори "субсидии", което не променя тяхната същност на заеми. В застрахователните договори не са договаряни срок за погасяване на заема и размер на дължимата по него лихва", пише в решението на КФН. Изводът, представен в експертизата на вещото лице, е, че не е ясно обаче дали застрахованите лица, получавайки плащането като част от преведената им сума за работна заплата за месеца, осъзнават, че всъщност получават заем от застрахователя, който подлежи на връщане, както и че така полученият заем подлежи на деклариране пред органите на НАП, ако надхвърля 10 000 лева.

"Синдикална взаимозастрахователна кооперация е вторият застраховател, който остава без лиценз през тази година. Напомняме, че на 17 август регулаторът отне лиценза на застрахователна компания "Надежда". И тогава основният мотив за това решение на КФН беше липсата на достатъчно собствени средства за покриването на изискванията за платежоспособност.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст