Вместо да изпадат в самодоволство банките трябва да правят буфери

Коктейл АББ Асоциация на Българските Банки Димитър Радев Карина Караиванова Петър Андронов

В период на икономически растеж финансовите институции не трябва да изпадат в умиление от  високите резултати, които са постигнали , а да използват този период, за да увеличават своите буфери и резерви. Това бе основната препоръка, която отправи председателят на Асоциацията на банките в България Петър Андронов, по време на празнеството по случай професионалния празник на банкерите Никулден. Шеговитата му празнична интерпретация би могла да прозвучи и така:  "Колеги банкери, не бъдете шарани, за да не ви сготвят на плакия". Впрочем и в единия, и в другия вариант сегашното предупреждение на председателят на Асоциацията  е изключително точно.  "Едно нещо не пише в учебниците за по икономика и то е за последната фаза на растежа ,преди той да достигне своя връх. Тази фаза не винаги се анализира от икономистите, но хората които познават това поведение биха го описали като самодоволство. Мислиш си, че растежът  е вечен, че ти си уникален и само ти се развиваш. Само че истината е, че не си уникален. И тя  е валидната за всички. Това, което е хубаво за България в момента е, че сега нашата икономика е по-жилава от всякога. Но не  чак толкова, че да преживее нови сътресения. Затова най-важното за нас е да използваме сегашното време не за да се опиваме от растежа, а да създаваме резерви и буфери", каза Андронов.

Призивът за консервативен подход в банкирането е изключително важен и дано всички банкови мениджъри го последват, защото нашите кредитни институции са подложени постоянно на един огромен – неизчислим риск, който цъка като бомба  и никой анализатор не може да предположи кога ще се взриви. Това рискът  банковия сектор да бъде подложен на подбудена от политическите среди атака, без значение дали причините за нея ще са популистки или корпоративни. Такава  атака може да има изключително голяма разрушителна сила, особено ако в нея се включат административни и правоохранителни структури, както неведнъж се е случвало. За подобна опасност намекна деликатно и председателят на АББ с метафората си за мегакомютъра, описан в поредицата на Дъглас Адамс "Галактическият стопаджия". Хубавото е, че го направи в присъствието на депутати от почти всички големи парламентарни групи. Лошото е, че мнозина от тях  май  пуснаха думите му покрай ушите си.  Дано обаче всички банкери имат  наум това предупреждение, когато формулират  и прилагат политиката на своите банки през следващите няколко години. Защото каквото е било пак ще се случи.

Гуверньорът на БНБ Димитър Радев отбеляза сегашния възходящ тренд на развитие на банковата система у нас и положителния факт, че се съхранява  нейната стабилност. По традиция в речта си,  която публикуваме почти дословно, той очерта и основните предизвикателства, с които банките ще се сблъскат през настъпващата 2018-а.

Председателят на Комисията за финансов надзор Карина Караиванова също поздрави банкерите с професионалния им празник. Тя припомни, че освен от банки финансовия пазар се състои и от небанкови институции и доброто му развити зависи от това всички съставляващи го  структури  да се развиват в хармонична симбиоза.  "Изминалата година бе много успешна и за това говорят не само резултатите на банките и на небанковите финансови институции, но и факта, че наскоро две кредитни агенции повишиха рейтинга на страната", напомни  Караиванова. Казано накратко всички са щастливи, че след дългата икономическа зима се запролети. Но това не означава че  няма да има отново студове и мразове. За евентуалната нова зима всеки  трябва да се готви отрано.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст