Топадвокати бранят парите на социалното

Хасан Адемов разчита на външни експерти да спасяват в съда делата на ведомството му.

Във финансовото време разделно министерствата по неволя станаха големи пестеливци и започнаха да цепят стотинката на две. Почти пълен отказ от пазара на обществените поръчки и загърбване на обречените на неуспех проекти са само част от мерките, които те вкараха в употреба, за да влязат в поотънелите си годишни бюджети. Ситуацията е още по-напечена за социалното министерство, което е принудено да се справя с искове за милиони левове по две търговски дела, в които ответна страна са компаниите Стара Загора 2007 и Стемо ООД.

Съдебните спорове не би следвало да са проблем за администрацията на Хасан Адемов, разполагаща с правна дирекция. По дефиниция една от функциите на юридическото й звено е да осъществява процесуално представителство пред съдилищата и други институции и да осигурява с правни средства своевременното събиране на вземанията на ведомството. Изглежда обаче, това важи само за дела с предвидим успех. В случаи като споменатите, когато става дума за сложни казуси със сериозен материален интерес, никой не иска да си сложи главата в торбата и се търси помощ отвън.

Така или иначе, в рамките на по-малко от месец министерството на Адемов се е договорило без обявление с две сериозни адвокатски кантори да го защитават по двете дела. Първоначално постъпва предложение с входящ № 92-540/12.09.2013 г. от Драгия Драгиев, съдружник и съуправител на адвокатско дружество Драгиев и Драгиев. С него се изразява съгласие дружеството да осъществи процесуално представителство по търговско дело № 10025/2013 г., заведено от Стемо ООД в Окръжен съд – град Габрово, до окончателното му приключване с влязло в сила съдебно решение. Предложената цена е 12 хил. лв. без ДДС, а при уважаване на заведените от ведомството искове на юристите ще бъде изплатено и допълнително възнаграждение в размер на 8000 лв. без ДДС.

Три седмици по-късно пристига аналогично предложение, този път от Виктор Токушев, съдружник и съуправител на адвокатското дружество Токушев и съдружници. И тази кантора изразява готовност да брани правата на социалната институция, която този път е в ролята на ответник в Софийския градски съд срещу Стара Загора 2007. От Токушев и съдружници искат само 9000 лв. без ДДС.

Логично е при подобно договаряне да се запитаме защо точно тези кантори са избрани? И дали причината не се крие във визитките на съуправителите им. Виктор Токушев е син на Димитър Токушев, който бе конституционен съдия, член на Висшия съдебен съвет и декан на Юридическия факултет в Софийския университет. Колкото до сина му, той бе в управителния съвет на Новото време, съветник на бившия енергиен министър Мирослав Севлиевски, както и бивш член на борда на директорите на Булгаргаз.

Драгия Драгиев пък е съдружник на бившия вътрешнен министър Георги Петканов, на експредседателя на парламента Огнян Герджиков и на бившия заместник-министър на вътрешните работи Тоньо Железчев във вече прекратилата дейност фирма за юридически услуги Фактор-Консулт ООД. Самият Драгиев е бивш народен представител в 36-ото Народно събрание, заместник-министър на правосъдието в служебния кабинет на Ренета Инджова и член на Комисията за защита на конкуренцията в периода 1998-2003-а. Адвокати с такъв опит със сигурност респектират, но е интересно все пак защо на тях ще се платят 20-30 хил. лв. от парите на данъкоплатците, при положение че социалното ведомство си има юридически отдел?

Отговор на този и на предишните въпроси не ни бе даден от министерството до редакционното приключване на броя. Не пожелаха да говорят и от Стемо, а управителите на Стара Загора 2007 не бяха открити за коментар въпреки многобройните ни опити. И може би и ищците, и ответниците имат някакво свое основание да запазят делата си в тайна. Проверка в регистрите на Агенцията за обществени поръчки показва, че например работата със старозагорската компания е доста дебела. Единственият проект, по който Стара Загора 2007 е работила със социалното ведомство, е скандалният договор за 18.8 млн. лв. за реконструкция и преустройство на прословутата административна сграда в Стара Загора. За него се води друг процес, в който един от обвиняемите е бившият социален министър Емилия Масларова. Според съдебно-счетоводната експертиза Стара Загора 2007, спечелила мащабната обществена поръчка, се е финансирала с краткосрочни заеми от други фирми. Това е ставало точно преди тя да получи траншовете от министерството, след което парите са били връщани. Сред заемодателите е и Конкордия, която е мажоритарен собственик на Стара Загора 2007. Другите компании са Армира на друг от подсъдимите, Венцислав Драганов, както и Кънстракшън енд Рипеър, която също е участвала на търга за спечелване на поръчката. В експертизата се твърди също, че собственикът на Стара Загора 2007 Михаил Методиев е внесъл няколко милиона лева от получените средства за дома в депозитни сметки на фирмата си, освен това е теглил 100 хил. лв. без основание от разплащателната й сметка. По делото от 2010-а за присвояване на над 11 млн. лв. чрез счетоводни документи с невярно съдържание обвиняемите все повече намаляват, а по традиция заседанията (последното от които бе на 14 октомври) се отлагат заради неявявания на свидетели, болнични, експертизи на подписи и какви ли още не причини. Сега очевидно Методиев е решил да мине в контранастъпление и сам е завел иск срещу Министерството на труда и социалната политика. То може би си е спестило някой транш по договора, но каквото и да се е случило е редно, като че ли администрацията на Адемов да хвърли повече светлина по казуси от обществена важност, касаещи много пари, събирани от данъкоплатците.

Същото може да се каже и за процеса, започнат от Стемо ООД в Габровския окръжен съд. Съдейки по регистъра за обществените поръчки, една от водещите компании у нас в областта на информационните и комуникационните технологии е имала вземане-даване със социалното министерство по пет обществени поръчки, спечелени в периода 2007-2009 година. Те са за доставка на компютърна и офис техника, хардуер и софтуер, училищно оборудване и избор на системен интегратор. Според обявените стойности на петте договора фирмата следва да е получила по тях общо над 7. 5 млн. лева. Но един от доставчиците на техника за милиони в държавните ведомства не е склонен да обясни публично какво иска от социалното министерство и защо го иска, а предпочита да се крие зад фразата – за съжаление не сме в състояние да ви съдействаме с информация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст