Историята с прихващанията, извършени със вземания и задължения на Корпоративна търговска банка, имат наистина интересна, противоречива и в същото време показателна история. От нея се вижда как за едни лица – без значение дали са физически, или юридически, тези финансови операции са законни, а за други – не. Прихващанията, извършени от едни лица, се преследват с видимо настървение от синдиците на банката и трябва да им се признае, че техните усилия понякога се увенчават с успех в съдебната зала. Други прихващания обаче остават като че ли незабелязани и тези, които са ги извършили, успешно покриват с тях свои големи задължения към обявената в несъстоятелност кредитна институция. И при това успяват да прередят нейните кредитори, както обичат да казват противниците на прихващанията. Драстичен случай в това отношение е едно прихващане, което обявената в несъстоятелност фирма "Евробилд 2003" е извършила със свое вземане и задължение към Корпоративна банка. Прихващането е одобрено от съда, но извършената по този начин сделка за много милиони за покриване на дълга към Корпоративна банка е, най-меко казано, странна. Макар че ако трябва да сме точни – тя с пълно основание може да бъде определена като скандална. А е скандална, защото "Евробилд 2003" покрива свое многомилионно задължение към Корпоративна банка с вземането, което има от нея по силата на сключен договор за предоставяне на подчинен срочен дълг в размер на 30 млн. лева.
Договорът за подчинен срочен дълг е сключен през 2012-а и въз основа на него "Евробилд 2003" предоставя на банката заем от 30 млн. лв., който след одобрението на БНБ е предвидено да стане част от капитала й. В клаузите на договора обаче изрично е записано, че "Евробилд 2003" няма право да извършва прихващане на свои задължения към банката с вземането си по предоставения й подчинен срочен дълг. Освен това договорът гласи, че в случай на ликвидация или несъстоятелност на Корпоративна банка подчиненият срочен дълг може да бъде платен само след като бъдат удовлетворени всички останали кредитори на банката. Но въпреки тези клаузи в договора "Евробилд 2003" извършва прихващането, пререждайки всички останали кредитори, и това негово действие е узаконено с решение на съда.
Много интересно какви действия са предприели синдиците на Корпоративна банка срещу този акт на "Евробилд 2003". Защото в други сходни случаи същите тези синдици пишат открити писма, в които обясняват как длъжници на банката искат да отнемат от нейния патримониум активите й. А в случая с "Евробилд 2003" не се вижда подобна активност. Вероятно наближаващите Коледни празници са уталожили усърдието на синдиците и желанието им да защитават с всички средства масата на несъстоятелността. А може би този устрем е потиснат от факта, че "Евробилд 2003" е под контрола на Бисер Лазов – защитения свидетел на прокуратурата по съдебните дела срещу бившите акционери и мениджъри на Корпоративна банка?!