Макар и по-рядко, и български инвеститори се престрашиха и се включиха в покупките през 2017-а.
Синът и дъщерята на бившия министър на транспорта в кабинета "Орешарски" Данаил Папазов купиха ТЕЦ "Варна" чрез фирмата си "Сигда" ООД. Топлофикационното предприятие е част от активите на чешката държавна компания CEZ Group, която от началото на годината води преговори с потенциални купувачи на активите й у нас. Освен към централата те проявяват интерес и към електроенергийната мрежа в Западна България, която чехите управляват.
Сделката е финансирана с пари от банка и според публикация в Hospodarske Noviny в края на септември офертата за централата е за сума от около 50 млн. евро. Папазов, който е управител на фирмата купувач, обаче засега не е потвърдил такава сума. Идеята на купувача е да развива затворената централа. Но някои от чешките медии писаха, че интересът всъщност е заради пристанището на ТЕЦ "Варна". То е едно от най-модерните подобни съоръжения у нас. Папазов пък е бивш шеф на пристанище Варна и има достатъчно опит в управлението на такива обекти.
ТЕЦ "Варна" беше една от базисните мощности за българската енергийна мрежа, но от началото на 2015 г. затвори врати, защото не успяваше да изпълни европейските екологични норми. След извеждането на част от блоковете й от експлоатация мощността й сега е 630 мегавата.
Сделката вече премина и през ситото на Комисията за защита на конкуренцията. Според експертите й инвеститорът ще извърши модернизиране на затворената ТЕЦ "Варна" и ще пусне в експлоатация блокове №4, 5 и 6. Очаква се те да преминат на газ и вече е започнало създаването на съответната газова инсталация. Според някои енергетици обаче самата електроцентрала става само за скрап. По-привлекателна била земята, върху която е разположена и е собственост на дружеството.
Скромна възможност за изява предложи на акционерите си и "БФБ-София". Те овластиха през септември директорите на дружеството да сключат сделка за придобиване на 217 664 обикновени поименни акции, представляващи 100% от капитала на "Българска независима енергийна борса" ЕАД.
Реално след тази сделка дружеството остава под контрола на държавата, но вместо икономическото негов принципал вече ще е финансовото министерство. Но с по-малък дял. То е акционер в "БФБ-София" с 50.05%, а останалите книжа са притежание на голям брой частни инвеститори – банки и инвестиционни посредници, които са нейни членове, както и на чуждeстранни акционери. Книжата се търгуват публично.
Новината излезе в публичното пространство през юли. Припомняме, че операцията бе проведена и по изричното настояване на Европейската комисия, която поиска да се направи такава сделка още в края на 2015 година. Отделянето на борсата за ток от структурата на "Български енергиен холдинг" целеше да се намали влиянието му и бе условието да се прекрати процедурата срещу злоупотребата с господстващо положение на дружеството на пазара на едро на електроенергия в България, да се гарантира повече прозрачност в работата на енергийната борса.
В средата на август и правителството благослови тази сделка. Малко по-късно двете държавни фирми – "БФБ-София" и БЕХ, обявиха, че са се спазарили за цена от 5.2 млн. лева.
Акционерите на фондовата борса са одобрили и предложението на мениджърите за продажба на държавни ценни книжа, притежавани от дружеството. Така ще се осигурят средства за финансиране на сделката. Общата минимална пазарна стойност, определена от лицензиран оценител, е 4 356 172 лева.