В последната работна седмица Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол се активизира и ще завърши годината с една обявена процедура за продажба на актив, който досега не е бил в нито един списък. Това е все пак някакво изключение, тъй като едно от първите важни решения – извън кадровите кадрили, което кабинетът "Борисов 3" взе още при поемането на властта, бе да се спре приватизацията. Тогава стана ясно, че ще бъдат блокирани всички сделки – както за държавни компании, така и на техните дъщерни дружества, а освен това ще се ограничава и продажбата на обособени части от имуществото им. Това предвиждат промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, предложени от министъра на икономиката Емил Караниколов. Те бяха приети от парламента на първо четене в средата на ноември.
"Процесът по приватизацията все повече замира, тъй като основните активи, които бяха заложени за раздържавяване през годините, вече са продадени, заяви новият изпълнителен директор на агенцията Петя Александрова през седмицата. За нея именно намалелият брой на дружествата, които биха могли да се продадат, е причина да бъде иницииран законопроект компаниите с държавно участие да бъдат включени в забранителен списък или Народното събрание да решава кои от тах да бъдат приватизирани.
Предколедно агенцията обяви продажбата на едно малко, вече забравено и от Бога бивше "Летище Търговище", намиращо се в село Буховци, община Търговище, обособена част от "Летище Пловдив" ЕАД, което пък е в процедура за концесиониране. Купувачът ще бъде определен чрез публичен търг с явно наддаване. То започва от 2 млн. лв., със стъпка от 100 хил. лева. За участие в търга се изисква депозит (парична вноска) от 500 000 лв. или равностойността им в евро, който се внася най-късно до изтичане на срока за подаване на офертите (3 януари 2018-а).
В момента в активите на бившото "Летище Търговище" се включва поземлен имот в землището на с. Буховци с площ от 943 415 кв. метра. Той е извън регулация и граничи непосредствено с терен в строителните граници на селото. За продажба се предлага и друг поземлен парцел по плана на с. Буховци с площ от 100 620 кв. м, заедно с разположените в него аерогара, с площ 845 кв. м, и сграда за техническо обслужване, с площ 216 кв. метра. Той се намира в регулация и граничи с първия поземлен имот, като до него достига път от републиканската пътна мрежа.
"Летище Търговище" е с регионално значение, закрито е за полети от началото на 1998 г., а от 10 ноември 1999-а е и напълно затворено със заповед на министъра на транспорта. То е разположено на около 13 км североизточно от град Търговище. До 1989-а е приемало редовни полети от София. Пистата е дълга 2600 м, а на стоянката могат да бъдат приети едновременно четири-шест самолета.
Предишната процедура беше започната от правителството на Сергей Станишев през август 2009 година. Летището тогава е продадено за 480 хил. лв. на фирмата "Летище Търговище 2009", собственост на 20-годишния Иво Красимиров Петров от Добрич. Офертата на компанията се оказа единствената, допусната до участие в търга на 20 август, обявен от "Летище Пловдив". Намеренията на инвеститора са да се създаде авиационен център за малки самолети. През октомври 2009-а сделката е оспорена от транспортния министър Александър Цветков (от първия кабинет на Бойко Борисов), който смята, че сумата е занижена трикратно. Сделката е дадена на прокуратурата и е прекратена.