Сезонът на „гейтовете“

Национален съвет на БСПГеорги Гергов - БСП

Ако не с друго, то 2017-а се открои с безпрецедентния брой махленски скандали, развихрили се в пленарната зала и кулоарите на парламента. Не минахме и без "сензационни" разкрития за обвързаности, корупция, лобизъм и шуробаджанащина. Всички те бяха сложени под шапката на "гейтовете". Просто така, за да бъдат по-любопитни, а рейтингът на основните телевизии да удря в тавана. Разбира се, резултатите от сензационните разкрития са нищожни. Общественото недоволство бе потушено чрез дежурните "изгърмели" бушони и шумни прокурорски акции. Главните фигури обаче бяха съхранени. Та и затова спокойно можем да кажем, че т.нар. гейтове бяха по-скоро фишеци, които сгъстиха още повече политическата мъгла.  

"ЦУМ-гейт"

У хората отдавна се е създало усещането, че политици, магистрати и бизнесмени заедно вечерят и всичко в държавата се решава на "бяла покривка". Е, в случая с "ЦУМ-гейт" трима техни представители заедно си пиха кафето. В "драмата" с очакван край бяха замесени главният прокурор Сотир Цацаров, собственикът на "Овергаз" Сашо Дончев и шефът на пловдивската организация на БСП и домакин на неформалната среща Георги Гергов. 

Интересното е, че всеки от изброените представи своя версия за рандевуто. Според Дончев в хода на разговорите той е бил заплашван от обвинител номер едно заради близостта си с партията на Христо Иванов "Да, България" и с журналиста и директор на телевизия BiT Сашо Диков. Цацаров пък бе категоричен, че не той притискал Дончев, а тъкмо обратното. Бизнесменът поискал от Главния да упражни влияние върху наблюдаващи прокурори във връзка с проверка на независим регулатор, засягаща газовия му бизнес. Цацаров обаче отказал категорично и уверил, че и занапред ще проявява "нулева толерантност към всеки политик и бизнесмен, който се опитва да поставя себе си или своите търговски интереси над закона и обществения интерес". Гергов на свой ред обясни, че е посредничил за срещата, защото и двамата му били приятели. И нямало нищо лошо или незаконно в неформалните срещи с фигури от бизнеса и правораздавателната система. 

След проверка на ВСС последици за Цацаров нямаше. Дончев продължи своите бизнес начинания и горчивото кафе изпи единствено Георги Гергов, който бе изхвърлен от Изпълнителното бюро на БСП. Това доведе до война между него и председателката на партията Корнелия Нинова, която поне на този етап пловдивският бизнесмен губи. Но при материалното благосъстояние на Гергов  едва ли за него е дошъл краят на света. Пък и запази позициите си при пловдивските социалисти, така че тепърва ще има нови възможности да вгорчава живота на Нинова.

"НДК-гейт"

Тъкмо бе приключила кафеджийската история в ЦУМ и управниците набързо спретнаха още един "гейт". Този път обаче ставаше дума за сделки с корупционен привкус и ощетяване на държавата. Скандали се развихриха около ремонта на Националния дворец на културата, който едва неотдавна бе приведен във вид, подходящ за провеждането на събитията, свързани с предстоящото българско председателство на Съвета на ЕС. Покрай тях пламнаха и някои огнища на напрежение в управляващата партия ГЕРБ. Бившият шеф на НДК Мирослав Боршош бе отстранен от управата му от министър Лиляна Павлова. Но само след ден бе възстановен на тази длъжност с решение на премиера Бойко Борисов. При създалата се ситуация редица медии писаха, че Боршош се ползва с протекцията на началника на политическия кабинет на министър-председателя – Румяна Бъчварова. Стигна се дотам, че дворецът беше "отнет" от министерството на Павлова и принципал стана културното ведомство, ръководено от министъра Боил Банов.

Все пак, за да не се създава силно напрежение преди големия форум, Боршош отново бе "отстрелян". Борисов дори назначи проверка на Инспектората към Министерския съвет, която констатира редица нередности при възлагането на обществени поръчки. Ексшефът на НДК се сдоби и с прокурорско обвинение – за умишлена безстопанственост и сключване на неизгодни сделки.

За управляващите драмата имаше "хепи енд" – отърваха се само с един изгорял бушон, а до разплитането на случая хората вероятно напълно ще са забравили за казуса с Мирослав Боршош. 

"Суджукгейт"

Каквото и да си говорим, "Суджукгейт" предложи съвсем различен прочит на нашата политика. След изявите на ексдепутата от ГЕРБ Живко Мартинов и за бездомните кучета стана ясно, че в по-малките градчета, а и в някои от по-големите  дребният бизнес нерядко е мачкан от политическата върхушка. Скандалът гръмна, след като добрички бизнесмен проплака, че Мартинов го рекетирал с четири тона суджук и няколко килограма еленско филе.

Този "апетитен" случай вероятно щеше да бъде отминат с лека ръка, ако пишман депутатинът бе проявил повече благоразумие и не бе намесил в него и името на Бойко Борисов под претекст, че мезетата били за него.

Веднъж оцапал имиджа на премиера и лидер на управляващата партия, Мартинов беше отстранен много бързо и от парламента, и от добричката структура на ГЕРБ, която ръководеше. А на Борисов се наложи да обяснява, че не яде суджук заради високо кръвно. 

В крайна сметка  на Живко Мартинов бяха повдигнати шест обвинения, а рекетираният от него бизнесмен фалира. В ГЕРБ обаче поеха с облекчение глътка въздух, след като министър-председателят излезе от ситуацията "ни суджук ял, ни суджук мирисал". 

"Кумгейт"

Много активност по казуса със суджука имаше от страна на БСП. След автогола на управниците социалистите надушиха в мезетата и възможността да спечелят по-добри позиции на политическата сцена. Точно затова в следващите седмици политиката по места стана опорна точка за Корнелия Нинова и компания. Набрали скорост след изявите на Мартинов, червените, и по-точно журналистката Елена Йончева проведе собствено разследване за кадровата политика в община Хасково, която се оказа доминирана от кадри, все близки до депутата от ГЕРБ Делян Добрев – кумци, съученици и приятели.

Продължилите няколко седмици сблъсъци между управляващи и опозиция доведоха до оставката на Добрев. Но личната му воля не бе зачетена от неговите съпартийци. Против неговото желание и това на премиера Борисов гласуваха депутатите от управляващото мнозинство (и тези на "Воля") и така Добрев остана народен представител. 

Последваха разкрития за кадруване в държавни дружества и в други общини, но след като ГЕРБ не дадоха Делян Добрев, разправията се изчерпа.

"Викторгейт"

За разлика от Добрев, бившият му колега от ГЕРБ Антон Тодоров лесно беше принесен в жертва на поредния "гейт". Нямаше прочувствени речи и такава мощна подкрепа от партийния актив. Авторът на повествованието "Шайка: Бойко, Цецо, Росен и другите", който на изборите през март изненадващо се озова в листите на управляващата партия, се прости с депутатските си привилегии заради остро изказване и заплахи за уволнение срещу журналиста Виктор Николаев.

Неуспял да сбъдне мечтата си и да оглави Комисията по досиетата, на изпроводяк Тодоров се закани, че "най-доброто" от него тепърва предстои. Запазиха го като анализатор в централата на ГЕРБ и в момента властелинът на документооборота е във вихъра си по темата с ревизията на приватизацията. Оновна негова мишена е червената лидерка Нинова и раздържавяването на "Техноимпекс". 

Към скандала с Николаев бе "пришит" и вицепремиерът Валери Симеонов, който обобщи "сагата", наричайки я "Викторгейт". Симеонов обаче доказа, че не е заплашвал журналиста и на свой ред се закани, че ще съди редица медии заради интерпретациите им за разговора между него и водещия на NOVA телевизия. Развитие по тази история се очаква през новата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст