Антикорупция в държавата на рушвета

Софийски механотехникум софийска техническа гимназия

Имитацията на антикорупционна воля роди поредния абсурден парадокс в държавата. След като делата за корупция по високите властови етажи бяха прехвърлени – с добавка от парични бонуси – на специализираните съд и прокуратура, държавата им подари и знакова сграда. При голямото предпразнично раздаване на парите от бюджетния излишък кабинетът предостави на Висшия съдебен съвет (ВСС) правото на управление върху имота  на бившия столичен механотехникум на бул. "Александър Стамболийски" и ул. Опълченска". Теренът от 8 дка и построената в него сграда били с отпаднала необходимост за болница "Лозенец" и ще бъдат използвани за нуждите на специализираните магистратури.

Антикорупция в държавата на корупцията ще видим  през крив макарон – на такъв извод навежда случващото се в тази сфера. Можем само да се срамуваме от поредната разруха на прехода, в който усилията на поколения се оказаха напразни и също с отпаднала необходимост. Имотът започва да функционира като първото у нас Техническо училище, а по-късно като Софийска техническа гимназия още през 1905 г. със собствена сграда в столицата, строена специално за нуждите му. В учебната програма са включени нови теоретически предмети – механика, електротехника, технология, специално чертане, парни машини. При англо-американските бомбардировки през 1944 г. Държавното средно механо-електротехническо училище е сериозно поразено.

Започва строеж на нова масивна сграда, която е завършена в средата на 50-те години. През 1960 г. в него вече учат 1200 ученици, които работят с машини и роботи с цифрово-програмно управление по специалността "Технология на машиностроенето". Техникумът обучава и възпитава поколения от техническия елит на страната, обявен е за образцов, а напливът за него е огромен. Заличаването му от образователната карта приключват министрите на образованието Даниел Вълчев и Сергей Игнатов.  След като беше прехвърлена първо на болница "Лозенец", тази година сградата бе харизана  на Софийския университет "Св. Кл. Охридски".

А иначе всеки ден  слушаме всекидневно за глада на бизнеса за технически кадри. На кой ли му пука обаче от това, щом трябва да се имитира съдебна реформа и борба с корупцията  пред Брюксел. Две седмици преди решението на кабинета пленумът на ВСС реши представляващият съвета Боян Магдалинчев, колегата му Евгени Диков, председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и главният прокурор Сотир Цацаров да се срещнат с премиера Бойко Борисов. Темата е точно тази – спешно предоставяне на сграден фонд за спецмагистратурата.

Съдиите надигнаха глас веднага след приемането на промените в Наказателнопроцесуалния кодекс с довода, че ще бъдат пренатоварени. Пpeдceдaтeлите на първоинстанционния и апелативния спецсъдилища Гeopги Ушeв и Дaниeлa Poceнoвa, както и шефовете на съответните спецпрокуратури Иван Гeшeв и Дaниeлa Πoпoвa описаха драматично нуждата от нова сграда пред прокурорската колегия на ВСС. Преди това беше поискано и откриване на нови щатове, макар че по новия закон са постъпили едва две дела. Едното е за продажбата на държавните дялове в "ЕВН", по което обвиняеми са ексминистрите Tpaйчo Tpaйĸoв и Cимeoн Дянĸoв, както и издателят Ивo Πpoĸoпиeв и свързани с бизнеса му лица. Другата е за източване на Корпоративна търговска банка с главен обвиняем мажоритарния й собственик Цветан Василев.

Георги Ушев нарисува обаче катастрофична картина и призова "да си мръднем пръста, за да не блокира съдът". Иван Гешев пък наблегна на очакването, че "пъpвaтa вълнa нoви дeлa щe дoйдe в cпeциaлизиpaнaтa пpoĸypaтypa, пocлe щe oтидe в cъдa – ако той не бъдe oбeзпeчeн в нopмaлни гpaници, щe имa ĸoлaпc нa cиcтeмaтa, нeзaвиcимo дaли нaшият пpoблeм щe бъдe peшeн, или нe. Bce eднo дa тe бoмбapдиpaт, a ти дa cтoиш и бpoиш cнapядитe!"

В крайна сметка така и не стана ясно кое налага повече търсенето на по-голям сграден фонд – актуалното високо натоварване или очакването за прилив на антикорупционни дела. Във ВСС се чуха ядовити реплики, че преди да бъде създадена спецмагистратурата, всички тези дела са разглеждани в общите наказателни съдилища. По повод делото "КТБ" пък беше напомнено, че хилядите страници са основно договори и фактури, които гледат не съдиите, а вещите лица. Ушев беше притиснат за малкото осъдителни присъди и многото споразумения, но получи ключова подкрепа от главния прокурор Сотир Цацаров.

Именно той предложи група членове на съвета с негово участие да се срещне спешно с премиера Бойко Борисов. Първоначалният замисъл беше обаче различен – спецмагистратите да останат сами в сегашната сграда на ул. "Черковна", която делят с Дъpжaвнaтa ĸoмиcия зa cигypнocттa нa инфopмaциятa (ДKCИ). Този вариант е по-лесно и по-бързо изпълним, тъй като сградата е нова и не се нуждае от голям ремонт. Тази на механотехникума е далеч по-добра, но ще глътне милиони, тъй като не е ползвана от години и е в запуснато състояние. И понеже пари в съдебния бюджет за това не са предвидени, ще се действа по схемата със Софийския районен съд. Кабинетът ще отпуска дотации на траншове, което е вероятно и част от замисъла – премиерът да се хвали, че дава всичко за съдебната власт.  

Схемата устройва всъщност всички, което личи и от съдебния бюджет за следващата година. ВСС поиска близо 630 млн. лв., но Министерството на финансите даде с 40 млн. лв. по-малко. В течение на годината редовно излизат обаче извънредни нужди, които изпълнителната власт удовлетворява на етапи. При сегашната спешност за предоставяне на нов сграден фонд за спецмагистратите и състоянието на бившия механотехникум ще трябва солидна сума за преустройването му в съдебна сграда.

Същевременно въпросните промени в НПК са "висящи", тъй като бяха атакувани пред Конституционния съд едновременно от Върховния касационен съд и Висшия адвокатски съвет. Както върховните съдии, така и адвокатурата смятат, че промяната на подсъдността придава на специализираните съдилища и прокуратури извънреден характер, което основният закон изрично забранява. Основният аргумент срещу специализираното наказателно правораздаване е същият, който предотврати въвеждането на сегашния му формат още при неговото създаване. А именно – че в случая не става въпрос за специализация по предмет, а за такава с оглед служебното положение на субекта.

В крайна сметка следва да оценим подобаващо особеностите на актуалната българска държавност. Съдебният бюджет расте, усещане за правосъдие няма, а българите разбират техниката принципно – като майсторлъка да откраднеш, без да те хванат. А специализацията – като способност да откраднеш в комбина с онзи, когото по начало не хващат. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст